AMD Phenom X3 8750

Zalety:

  • - Dobra wydajność
  • - Bardzo dobra wydajność w aplikacjach wykorzystujących wszystkie rdzenie procesora
  • - Bardzo dobra podatność na podkręcania
  • - Niska cena

Wady:

  • - Skomplikowany proces podkręcania
  • - Spory pobór mocy

Jeżli zrezygnujemy z funkcji odblokowanego mnożnika (cechy serii Black Edition), to możemy kupując trzyrdzeniowy procesor AMD z zegarem 2400 MHz, zaoszczędzić aż ... 10 zł. Czy Phenom X3 8750 nadal ma szanse zdobywać klientów, zważywszy na tak nieistotną różnicę w cenie w stosunku do odmiany BE tego procesora?

Jeżli zrezygnujemy z funkcji odblokowanego mnożnika (cechy serii Black Edition), to możemy kupując trzyrdzeniowy procesor AMD z zegarem 2400 MHz, zaoszczędzić aż ... 10 zł. Czy Phenom X3 8750 nadal ma szanse zdobywać klientów, zważywszy na tak nieistotną różnicę w cenie w stosunku do odmiany BE tego procesora? Wbrew odpowiedziom udzielanym przez komputerowych maniaków – tak. Mało kto tak naprawdę jest zainteresowany podkręcaniem. Większość użytkowników wymaga od układu wystarczająco wysokiej mocy obliczeniowej już przy pracy z nominalnymi parametrami. A ci z pewnością nie zawiodą się na opisywanym tutaj dziele AMD. Wydajność procesora w aplikacjach pracujących na wszystkich rdzeniach jest bardzo dobra i przebija osiągi kosztującej podobnie konkurencji. Nieco gorzej będzie tam gdzie wymagany jest wysoki zegar i wydajność jednego rdzenia, ale mimo iż Phenom wypadnie nieco gorzej od układów Intela, także i tutaj będzie dysponował odpowiednią wydajnością. Konstrukcyjnie to oczywiście ten sam układ co pozostałe X3 – oddzielna dla każdego rdzenia pamięć cache L1 o pojemności po 32 KB, podobnie jak L2 – 512 KB i wspólna L3 – 2048 KB, łącze HT o częstotliwości 3600 MHz i mostek północny – 1800 MHz. Układ wykonano w technologii 65 nm.

Podobnie jak inne X3, także i 8750 podkręcał się dobrze. Nam udało się uzyskać 3150 MHz. Oczywiście jego podkręcanie jest o wiele trudniejsze niż poprzez zwykłe podniesienie mnożnika, ale bardziej zaawansowani użytkownicy powinni sobie z nim poradzić. Pocieszające jest to, że procesor, dzięki wyższemu mnożnikowi, wymaga do mocnego podkręcenia znacznie niższej niż w przypadku 8450 częstotliwości HTT.

AMD Phenom X3 8750 jest udanym i godnym polecenia procesorem dla wszystkich użytkowników a w szczególności dla tych korzystających z aplikacji potrafiących pracować na wszystkich trzech rdzeniach tego procesora.