AMD Phenom X3 8750 Black Edition

Procesory AMD nie mogą konkurować z układami Intela pod względem wydajności pojedynczego rdzenia. Na tą dokuczliwą dolegliwość inżynierowie firmy znaleźli bardzo skuteczne lekarstwo – w cenie układów dwurdzeniowych konkurencji zaoferowano układy trzyrdzeniowe. Dzięki temu sumaryczna wydajność procesora jest co najmniej równa temu co w podobnej cenie daje nam Intel.

Choć przyjęte początkowo z rezerwą, procesory AMD Phenom X3 okazały się być bardzo udanymi produktami. Powoli zdobywają swoje grono zwolenników. AMD ma w swoim portfolio różne odmiany procesorów występujących w ramach poszczególnych serii. Było więc tylko kwestią czasu podążenie śladami Phenomów X4 i zaoferowanie wersji Black Edition charakteryzującej się odblokowanym mnożnikiem. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo łatwe podkręcanie procesora o ile tylko w samym układzie drzemie jeszcze jakiś niewykorzystany potencjał.

Bez blokad

Standardowo wydajność Phenoma X3 8750 Black Edition jest identyczna z tą oferowaną przez X3 8750. Porównywalną z układami Intela za podobną cenę wydajność w grach (średnią, gdyż w poszczególnych tytułach występują czasem spore różnice) i przewagę AMD tam gdzie wykorzystuje się wszystkie rdzenie. Na szczęście dla AMD, takich aplikacji dostępnych jest coraz więcej, choć jeszcze trudno mówić o ich powszechnym wykorzystaniu. Pobór mocy układu jest nadal dość znaczny, ale na szczęście niższy niż w przypadku większości Phenomów X4.

Specjalnością Phenoma X3 8750 Black Edition ma być podkręcanie. Odblokowany mnożnik sprawia, że zmniejszają się wymagania wobec płyty głównej, choć nie wolno zapominać o bardzo dużym obciążeniu sekcji zasilania procesora. Tym razem układ AMD spełnił pokładane w nim nadzieje. Na zwykłym układzie chłodzenia bez problemu w pełni stabilnie pracował z częstotliwością zwiększoną aż o 800 MHz (33 procent) czyli 3200 MHz.

Seria procesorów AMD Phenom X3 okazała się być strzałem w dziesiątkę,a ich najwyższa wersja 8750 BE, oferuje dodatkowo bardzo duże możliwości podkręcania. Procesor ten, kosztujący nieco ponad 400 zł stanowi jedną z najatrakcyjniejszych ofert na rynku.