AMD Phenom X4 9350e

Bardzo atrakcyjne czterordzeniowe układy AMD – Phenom X4, z czysto technicznych względów miały dotąd jedną, ale za to dość poważną wadę – bardzo duży pobór mocy. Wymuszało to stosowanie na przeznaczonych dla nich płytach głównych potężnych układów sekcji zasilania co nie wpływało korzystnie na cenę zestawu. Także koszty użytkowania, zważywszy rosnące ceny energii nie wyglądały różowo. Remedium na te problemy ma być nowy Phenom X4 9350e o TDP zmniejszonej do 65 W.

Bardzo atrakcyjne czterordzeniowe układy AMD – Phenom X4, z czysto technicznych względów miały dotąd jedną, ale za to dość poważną wadę – bardzo duży pobór mocy. Wymuszało to stosowanie na przeznaczonych dla nich płytach głównych potężnych układów sekcji zasilania co nie wpływało korzystnie na cenę zestawu. Także koszty użytkowania, zważywszy rosnące ceny energii nie wyglądały różowo. Remedium na te problemy ma być nowy Phenom X4 9350e o TDP zmniejszonej do 65 W. Architektura nowego członka rodziny jest identyczna ze wszystkimi pozostałymi czterordzeniowcami AMD – trzy poziomy pamięci cache (L1 – 4 x 64 KB, L2 – 4 x 512 KB, L3 – 2048 KB), proces technologiczny 65 nm, zintegrowany kontroler pamięci i mostek północny procesora, dzięki któremu odeszły w niepamięć problemy z taktowaniem RAM. Łącze HT charakteryzuje się częstotliwością identyczną z innymi Phenomami (z wyjątkiem serii Black Edition) – 3600 MHz. Tym czym Phenom X4 9350e zaskakuje jest wysokość napięcia zasilania – zaledwie 1,125 V.

Ponieważ układ pracuje z częstotliwością nico niższą od pozostałych X4 – 2000 MHz (200 MHz x 10) jego wydajność jest także nieznacznie mniejsza niż pozostałych członków rodziny. Niemniej nadal pozostaje na bardzo dobrym poziomie, szczególnie wyróżniając się w aplikacjach potrafiących wykorzystać zalety architektury czterordzeniowej.

Procesor najlepiej sprawdził się podczas testów poboru mocy. Okazał się zdecydowanie oszczędniejszy nie tylko od innych Phenomów X4, ale także od serii X3. Platforma z nim zużywała mniej prądu nawet od tych z dwurdzeniowymi procesorami Intela.

Zważywszy na sporą ilość zalet opisywanego procesora, dość słabe wyniki podkręcania mają znaczenie zupełnie marginalne, zwłaszcza, że jego nabywca i tak nie będzie takim zabiegiem zainteresowany.