AOC Q2770PQU

AOC Q2770PQU, jako jedyny monitor w teście ekranów WQHD, został wyposażony w matrycę Super PLS.

To matryca opracowana przez Samsunga i wprowadzona na rynek pod koniec 2010 r. Jest alternatywą dla popularnej IPS, głównie produkowanej przez LG. Według Samsunga matryca Super PLS ma lepsze kąty widzenia i jakość obrazu, a przy tym koszt produkcji jest niższy. Monitor AOC zajął wprawdzie piąte miejsce w teście, ale i tak oceniamy go dobrze – zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że jego cena wynosi zaledwie 1700 zł. Tak niska cena może być faktycznie zasługą matrycy Super PLS i biorąc pod uwagę, że wyniki testów są dobre, mamy nadzieję, że na rynku pojawi się więcej monitorów wykorzystujących tę technologię.

Q2770PQU tylko w teście maksymalnej deltaE uzyskał wynik gorszy od przyjętego wzorca, a w pozostałych testach poradził sobie już zadowalająco. Docenić należy też ergonomiczną konstrukcję (zwłaszcza jak na tę kategorię cenową), polskojęzyczne menu OSD oraz niskie zużycie prądu. Monitor AOC jest bardzo jasny (maksymalna zmierzona luminancja to 319 cd/m2), jednak do codziennej pracy zalecane jest zmniejszenie jej do poziomu 120–140 cd/m2.

AOC Q2770PQU - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

AOC Q2770PQU - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

AOC Q2770PQU - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: