AOC V22 Verfino

Zalety:

  • Ciekawy design i dobre wykonanie
  • Dobry kontrast

Wady:

  • Połączenie panel-stopa nie budzi zaufania
  • Mogą wystąpić problemy z łącznością przez HDMI (Windows XP)

AOC proponuje 22-calowy monitor podświetlany diodami LED. Dzięki nim urządzenie pobiera bardzo mało energii (poniżej 30 W) i może uzyskiwać wysoki kontrast (szczególnie w trybie DCR – kontrast dynamiczny). Model V22 wyróżnia się spośród innych budową – jest bardzo lekki (waży poniżej 4 kg) i smukły – grubość panelu wynosi zaledwie 18,5 mm. Rama została zaprojektowana i wykonana starannie z dobrej jakości plastiku (zarówno czarnego „lustrzanego”, jak i zastosowanego na obrzeżach przezroczystego). Podstawę wykonano ze szkła. Całość sprawia bardzo dobre wrażenie. Niestety producent zastosował matrycę z błyszczącą powierzchnią. Może ona przeszkadzać w pracy.

AOC proponuje 22-calowy monitor podświetlany diodami LED. Dzięki nim urządzenie pobiera bardzo mało energii (poniżej 30 W) i może uzyskiwać wysoki kontrast (szczególnie w trybie DCR – kontrast dynamiczny). Model V22 wyróżnia się spośród innych budową – jest bardzo lekki (waży poniżej 4 kg) i smukły – grubość panelu wynosi zaledwie 18,5 mm.

Budowa i obsługa

Rama została zaprojektowana i wykonana starannie z dobrej jakości plastiku (zarówno czarnego „lustrzanego”, jak i zastosowanego na obrzeżach przezroczystego). Podstawę wykonano ze szkła. Całość sprawia bardzo dobre wrażenie. Niestety producent zastosował matrycę z błyszczącą powierzchnią. Może ona przeszkadzać w pracy.Konstruktorzy nie zastosowali typowej „linijki” przycisków sterujących. Zmian w ustawieniach dokonuje się za pomocą przycisku wyłącznika oraz okalających go czterech przycisków („strzałek”) nawigacyjnych. Początkowo można mieć pewien problem z poruszaniem się po funkcjach menu. Po krótkiej chwili jednak okazuje się, że zastosowany przez konstruktorów AOC system nawigacji jest bardzo wygodny w obsłudze.

Model V22 nie rozpieści użytkownika pod względem możliwości ustawienia panelu względem wzroku. Można jedynie – i to w bardzo niewielkim zakresie pochylać monitor w dół lub w górę. Panel został połączony ze stopą za pomocą bardzo rachitycznej i sprawiającej wrażenie kruchej nóżki. Konstrukcja nie budzi zaufania i naszym zdaniem istnieje spore ryzyko uszkodzenia mechanicznego (pęknięcia nóżki).

Monitor AOC V22, jak większość w swojej klasie, dysponuje wbudowanymi głośnikami. Zastosowano dwie półtorawatowe „piszczałki”, nie nadające się do odtwarzania muzyki, ani ścieżki dźwiękowej filmu.

Testy jakości obrazu

Monitor przed kalibracją nie zachwycał osiągami – parametr określający wierność barw (Delta E) wynosi 13, temperatura barwowa wyświetlanej bieli to 7500 Kelwnów, a proponowana przez producenta jasność jest bliska 200 cd/m2. Po wykonaniu kalibracji Delta E spadła do bardzo dobrego poziomu 4 jednostek, temperatura barwowa oscylowała wokół 6450 Kelwinów. Dobrze oceniliśmy ostrość obrazu i kontrast - po kalibracji i obniżenia jasności do 150 cd/m2 wyniósł on 984:1 (przy wyłączonym trybie dynamicznym). Po włączeniu funkcji dynamicznego kontrastu pomiar znacznie przekroczył podawane przez producenta parametry – stosunek bieli do czerni w próbie „on/off” wyniósł 497818:1 (to typowe dla monitorów z podświetleniem LED). Raczej średnio możemy ocenić odwzorowanie 255-stopniowego gradientu czerń-biel. W najciemniejszych poziomach szarości barwy składowe (szczególnie niebieska) się rozjeżdżają.

Kłopoty z połączeniem

Na koniec warto dodać, że mogą wystąpić problemy z połączeniem monitora do komputera z systemem Windows XP, a nawet kamery wideo przez wbudowane łącze HDMI. Mimo wykonywania prób na kilku komputerach nie udało się nam cyfrowo połączyć monitora z komputerem by uzyskać natywną dla modelu V22 rozdzielczość (1680x1050). Monitor nie dostosowywał się do serwowanej przez kartę graficzną rozdzielczości (zarówno przy odświeżaniu 59 jak i 60 Hz). Z informacji wyświetlanych w OSD monitor interpretował rozdzielczość 1680x1050 jako 1920x1080, co uniemożliwiało wyświetlanie ostrego obrazu. Problem nie występuje natomiast przy systemie Windows Vista. Problemy także pojawiły się po podłączeniu kamery wideo – najlepszego jak dotąd modelu amatorskiego Full HD - Sony HDR-XR 520. Emitowany obraz był rozciągnięty.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier