AOC e2352Phz

AOC e2352Phz jest monitorem 3D przystosowanym do technologii passywnej. Ma ekran 16:9 o przekatnej 23 cale i rozdzielczość 1920x1080 pikseli podświetlony krawędziowo białymi LED-ami. Matryca została wykonana w technologii TN, reaguje w czasie 5 ms, ma przeciętne kąty widzenia (170/160 stopni), jasność (250 cd/m2) i kontrast (1000:1).

Budowa

AOC e2352Phz jest monitorem przystosowanym do wyświetlania obrazu 3D w technologii passywnej. Oprócz odbiornika w komplecie są okulary polaryzacyjne, oraz druga para, bez nauszników, do nakładania na szkła korekcyjne. Na dolaczonym krążku jest aplikacja TriDef Media Player do odtwarzania 3D, a także sterownik i programy do dzielenia powierzchni ekranu na niezależne cześci oraz do ustawiania opcji monitora z pokładu Windows. Ta ostatnia zastępuje menu ekranowe, które jest nieintuicyjnie zorganizowane i sterowane.

Monitor został wyposażony w 23 calowy ekran według najnowszej mody. Ma proporcje panoramiczne 16:9 i rozdzielczość 1920x1080 pikseli. Podświetlenie za pomocą białych LED-ów jest umieszczone wzdłuż krawędzi, skąd rozchodzi się za pomocą dyfuzorów za ekran. Technologia passywna nie wymaga częstszego odswieżania, więc w AOC zostało 60Hz. Plamka jest kwadratowa, o boku 0,265 mm. Matryca została wykonana w technologii TN, stąd monitor nie ma najlepszych kątów widzenia (170/160 stopni). Nie grzeszy także krótkim czasem reakcji (5 ms). Monitor dysponuje standardową jasnością (250 cd/m2) i kontrastem (1000:1).

Możliwości

Wśród przycisków do sterowania pracą monitora i nawigacji po menu ekranowym są dwa tzw. szybkie. Jeden służy do wyłączania efektu 3D, drugi do wyboru źródła sygnału z trzech dostępnych możliwosci (D-Sub, DVI i HDMI). Kiedy podłaczenie jest tylko do jednego gniazdka monitor może wybrać je automatycznie. Z ciekawszych jest wybór pomiędzy trybem kodowania obrazu 3D w pionie lub w poziomie. Mamy także kilka ustawień tzw. ekologicznych polegających na zminiejszeniu jasności podświetlenia odpowiednio do wyświetlanej treści (tekst, WWW, gry, filmy i sport) i trzy nieopisane opcje gammy. W sekcji kolorów mamy do dyspozycjii ożywienie barw naturalnych (skóra, zieleń i niebo), wybór między trzema temperaturami barwowymi oraz ustawienie wzmocnienia każdego z trzech kolorów podstawowych. Na liście języków obsługiwanych przez menu ekranowe nie ma polskiego, to samo dotyczy także instrukcji.

Wydajność

Menu ekranowe jest udziwnione i trudne w obsłudze, łatwiej skorzystać z aplikacji, która wszystkie opcje potrafi ustawić z poziomu Windows. Gniazdko, którym dociera sygnał jest identyfikowane automatycznie, można też źródło wybrać w menu. Monitor jest skalibrowany na zimne światło, 8000K, co raczej odpowiada oświetleniu sklepowemu niż spotykanemu w czasie normalnej eksploatacji. W czasie testów poprawiliśmy współczynnik dE z 19,7 na 3,9 i temperaturę barwową do 6400. Kontrast odbiega na niekorzyść od nominalnego, na dodatek spadł z 700 do 640:1 na skutek kalibracji kolorów. Standardowa gama kolorów jest większa od sRGB o spory fragment zieleni. Szarości zrównoważyły się nieźle, a byłoby jeszcze lepiej gdyby nie różne charakterystyki poszczególnych luminoforów. Za to test ciemnych cieni wypadł marnie, na całe szczęście kopletne rozkalibrowanie się kolorów ratuje niezła krzywa sumarycznej intensywności (żółta). Równomierność podświetlenia ekranu należy do przeciętnych (93%). Monitor zużywa sporo energii, nawet do 38W w czasie pracy i 0,3W podczas czuwania.

Wyniki testów

AOC e2352Phz
AOC e2352Phz
AOC e2352Phz

Wnioski

AOC e2352Phz wyświetla obraz 3D w technologii passywnej. Poza tym monitor nie wyróżnia sie niczym szczególnym. Na rynku będzie konkurował z Iiyamą ProLite B2475HDS, Hanns-G HS233H3B, LG Flatronem E2290V


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: