AOC e2795Vh

AOC e2795Vh to jeden z najtańszych monitorów 27 calowych jakie mieliśmy okazję testować. Wykorzystuje szybką matrycę TN, która oferuje dobry współczynnik ceny do możliwości. To monitor do pracy, ale sprawdzi się też w grach czy do oglądania filmów. To lider w kategorii opłacalności wśród 27 calowych konstrukcji.

Obudowa

AOC e2795Vh stawia na prostotę, w końcu gdzieś producent musiał zaoszczędzić, także w tym monitorze nie znajdziemy ekstrawaganckich materiałów czy finezyjnych kształtów. Kanciasta obudowa wykonana jest w całości z czarnego plastyku. Obudowa ekranu jest matowa, jedynie podstawka wykończona jest na wysoki połysk. Podstawka nie jest zbyt duża, ale spełnia swoje zadanie. To prosta konstrukcja, która pozwala jedynie na odchylanie ekranu w pionie. Bardziej funkcjalną podstawkę znajdziemy w monitorze Asusa VG278H.

Ekran

AOC e2795Vh wykorzystuje szybką matrycę TN o krótkim czasie reakcji (2ms). Producent określa jej jasność na poziomie 300 cd/m2 a kontrast na 1200:1. Kąty widzenia nie odbiegają od przeciętnej (170/160). Matowe wykończenie matrycy okazuje się bardzo przydatne gdy pracujemy na monitorze w silnie oświetlanych pomieszczeniach, bo nie powstają denerwujące refleksy świetlne.

Zobacz również:

  • Nowości dla graczy i nie tylko od AOC oraz Philips

Wyposażenie

AOC e2795Vh chociaż jest jednym z najtańszych modeli monitorów 27 calowych jakie mieliśmy okazję testować, to i tak oferuje znacznie więcej niż przeciętny monitor TN. Do dyspozycji mamy komplet interfejsów sygnałowych (DVI, HDMI, VGA) i dodatkowo HUB USB. Do sterowania monitorem służy pięć przycisków umieszczonych na spodzie obudowy. Interfejs programowy jest prosty, intuicyjny i spolszczony. Do monitora dołączany jest kabel VGA i audio.

Wyniki testów

AOC e2795Vh przy ustawieniach producenta generuje bardzo zimną temperaturę barwową wynoszącą 8208 K (naturalna to 6500 K). Wymaga to regulacji podobnie jak ustawienia jasności obrazu, która chociaż nie jest zbyt duża (218 cd/m2) to i tak do codziennej pracy jest zbyt wysoka (optymalne to 120 cd/m2). Szybkość działania matrycy jest przeciętna, lepszy pod tym względem jest monitor Iiyama ProLite E2773HDS. Równomierność podświetlenie matrycy również pozostawia sporo do życzenia (90%).

AOC e2795Vh

AOC e2795Vh - jasność

AOC e2795Vh

AOC e2795Vh - kontrast

AOC e2795Vh

AOC e2795Vh

Wnioski

AOC e2795Vh nie jest łatwym monitorem do kalibracji. Odpowiedni balansując barwami składowymi udało nam się zmniejszyć współczynnik deltaE do 4,1 pkt, gorzej było z temperaturą barwową, która pomimo naszych wysiłków i tak była nieco za wysoka 6634 K.

Zobacz inne testy monitorów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: