APC Back-UPS ES 550 VA

RS 550 VA nie należy do mocarzy. Jest w stanie podtrzymać 550 VA mocy pozornej albo 330 czynnej. Bateria o pojemności siedmiu amperogodzin wystarcza na zasilanie odbiornika o tej mocy przez trzy minuty. UPS na swojej górnej powierzchni ma cztery gniazdka podtrzymywane bateryjnie oraz drugą czwórkę chroniona tylko przed przepięciami. Taką samą ochronę ma para złączy do Ethernetu albo do linii telefonicznej.

Budowa

W odróżnieniu od awangardowego modelu RS 550 Back-UPS ES 550 VA jest zwykłym, solidnie zrobionym zasilaczem awaryjnym, który realizuje obietnice zapisane w specyfikacji. Przede wszystkim dotyczy to czasów podtrzymania i przełączania z zasilania zewnętrznego na bateryjne. Niemniej jednak Back jest zasilaczem prostym, o topologii offline’owej, bez układu AVR. Musi używać z baterii w takich przedziałach napięć, gdzie konkurentom wystarcza skorzystanie transformatora wbudowanego do każdej konstrukcji interaktywnej. Można pomyśleć, że unikanie baterii jest korzystne energetycznie, ale z drugiej strony interaktywność też wymaga dodatkowego zasilania i to praktycznie przez cały czas.

Możliwości

UPS ES 550 VA na swojej górnej powierzchni ma cztery gniazdka podtrzymywane bateryjnie oraz druga czwórka chroniona tylko przed przepięciami. Taką samą ochronę ma para złączy do Ethernetu albo do linii telefonicznej. Niecodzienną końcówkę ma przewód komunikacyjny do komputera z programem PowerChute. Przewód USB zakończony jest wtyczką telefoniczną.RS 550 VA nie należy do mocarzy.

Wydajność

Jest w stanie podtrzymać 550 VA mocy pozornej albo 330 czynnej. To w sam raz żeby jedna bateria pojemności siedmiu amperogodzin zasilała odbiornik o tej mocy przez trzy minuty. W naszym teście ten czas został przekroczony o 6 sekund. Ładowanie akumulatora trwa wyjątkowo długo. Pełną pojemność uzyskuje dopiero po 16 godzinach. Nic dziwnego, że czas podtrzymania po dwugodzinnym ładowaniu ledwo przekroczył dwie minuty. Uruchomienie bateryjnego podtrzymania odbywa się szybko, ale ustabilizowanie fazy i amplitudy trwa aż dwa okresy. Nowa faza jest wcześniej o 10 milisekund od hipotetycznego przedłużenia starej. Napięcie ma kształt prostokątny z drobnymi szpilkami. APC ma rekordowo niskie zużycie energii na własne potrzeby. Jego elektronice wystarczy 3,5W.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: