APC Back-UPS Pro 550

Niewielka, sprytna i oszczędna konstrukcja

Możliwości

APC Back-UPS Pro 550 zabezpiecza odbiorniki pobierające do 550 VA mocy pozornej lub 330 W czynnej. Jest przedstawicielem nowej rodziny zasilaczy, w których sporo uwagi poświęcono oszczędności energii. Po pierwsze, zasilanie w części gniazdek może być wyłączane, jeśli zużycie energii w innym, specjalnie wybranym gniazdku spadnie poniżej zaprogramowanego progu. Spadek może być skutkiem wyłączenia komputera lub jego przejścia w stan hibernacji. Taki system pozwala razem z komputerem wyłączyć inne niepotrzebne już urządzenia, na przykład drukarkę czy monitor. One i tak przeszłyby w stan czuwania, ale nawet wtedy potrafią pobierać sporo energii (odcięcie od zasilania pozwala na jej zaoszczędzenie). Po drugie, możliwa jest regulacja napięcia, przy którym następuje przejście na zasilanie bateryjne. Ze względu na niższą sprawność korzystania z baterii należy unikać, jeśli tylko parametry zasilania dadzą się poprawić w inny sposób albo odbiorniki nie są specjalnie wybredne. APC Back-UPS Pro 550 jest wyposażony w AVR, który w regulowanych zakresach napięcia może zastępować pracę na baterii. Dla mniej wymagających odbiorników można wybrać zakres 156-288 V, a dla bardziej czułych 176-276V. Poniżej minimalnego i powyżej maksymalnego progu włącza się zasilanie bateryjne, wewnątrz przedziałów napięcie koryguje się za pomocą AVR albo przepuszcza bezpośredni w wejścia na wyjście. Poza trzema gniazdkami komputerowymi z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym w ten sam sposób może być chroniona sieć komputerowa. Ciekawie rozwiązano sterowanie zasilaczem z komputera. Specjalny przewód z jednej strony kończy się wtyczką sieciową, a od strony komputera - USB.

Budowa

Zasilacz ma trzy gniazdka z pełną ochroną trzy z zaporą przeciwprzepięciową. Automatyczna regulacja napięcia (AVR) ma dwa stopnie. Może podwyższać napięcie wejściowe o 14% lub zmniejszać za wysokie o dziewięć procent. Jeśli taka korekcja nie wystarcza, w zakresach, o których była już mowa, następuje przejście na zasilanie bateryjne. Wtedy falownik generuje 232V. Jest to napięcie o kształcie prostokątnym. Stopnie AVR nie są najszczęśliwiej zaprojektowane. Można je wykorzystać tylko w niewielkim zakresie napięć. Cały system gwarantuje utrzymanie napięcia wyjściowego w zakresie 198-263 V.

Zobacz również:

  • Boże Ciało 2023: zmiana pracy kurierów - najważniejsze informacje
APC Back-UPS Pro 550

charakterystyka

Wyniki testów

Wewnątrz urządzenia jest jedno ogniwo o pojemności 7 Ah, które ma wystarczyć na czterominutową pracę z 90-procentowym obciążeniem. Te deklaracje sprawdziły się w teście. W przeciętnym tempie nastąpiła regeneracja baterii. Dwugodzinne ładowanie odtworzyło około połowy jej pojemności. Przejście na zasilanie wewnętrzne zajmuje urządzeniu aż 8 milisekund. Na swoje potrzeby zasilacz zużywa 6,4 W.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: