APC Back-UPS Pro 900

Zalety:

  • Czas pracy na baterii
  • Wyświetlacz
  • Funkcjonalne oprogramowanie

Wady:

  • Schodkowy przebieg napięcia
Ranking: UPS na każdą… awarię

APC Back-UPS Pro 900 zabezpiecza sprzęt pobierający do 900 VA mocy pozornej lub 540 W czynnej. Zasilacz ma cztery gniazdka z pełną ochroną i cztery z zaporą przeciwprzepięciową. Automatyczna regulacja napięcia (AVR) ma dwa stopnie.

Może podwyższać napięcie wejściowe o 14 procent lub zmniejszać za wysokie o dziewięć procent. Jeśli taka korekcja nie wystarcza, w zakresach, o których była mowa, następuje przejście na zasilanie bateryjne. Wtedy falownik generuje napięcie 232 V o kształcie schodkowym. Wewnątrz obudowy jest jedno ogniwo o pojemności 13 Ah, które ma wystarczyć na czterominutową pracę z pełnym i 16-minutową z 50-procentowym obciążeniem. Obudowa przystosowana jest do pracy w pionie i zajmuje niedużo miejsca (250 x 100 x 382 mm). Z przodu zamontowano trzy przyciski i wyświetlacz LCD, na którym można odczytać podstawowe parametry pracy urządzenia, np. obciążenie, pojemność akumulatora, napięcie itp.

Zasilanie w części gniazdek może być wyłączane, jeśli zużycie energii w głównym gniazdku spadnie poniżej ustalonego progu wskutek wyłączenia komputera lub jego przejścia w stan hibernacji. Razem z komputerem można więc wyłączyć inne, niepotrzebne już urządzenia, np. drukarkę czy monitor. Peryferia nie przechodzą w stan czuwania, a są wyłączane, co pozwala oszczędzić energię. Możliwa jest też regulacja napięcia, przy którym następuje przejście na zasilanie bateryjne.

Ośmiogodzinne podłączenie do prądu wystarcza, aby w pełni naładować akumulator. W testach ze średnim obciążeniem 230 W APC Back-UPS Pro 900 uzyskał bardzo dobry wynik, pracując prawie 19 minut, uruchamiając alarm mniej więcej na trzy minuty przed wyłączeniem komputera. Jednak prawdziwe możliwości pokazał po krótszym, czterogodzinnym ładowaniu akumulatora, uzyskując wysoką sprawność pracy na baterii (94%). To jeden z najlepszych wyników.