ASRock 990FX Extreme4

Zalety:

  • Dodatkowe przyciski
  • Dużo portów
  • Design

Wady:

  • Cena

ASRock 990FX Extreme4 to wyjątkowo ciekawa konstrukcja przeznaczona dla procesorów AMD. Zadziałają na niej nie tylko jednostki Phenom oraz Athlon, ale też najnowsze procesory Bulldozer. Jest to konstrukcja z wyższej półki i potwierdza to jej cena wynosząca aż 630 zł. Sprawdzamy, czy produkt ten spełnia oczekiwania wszystkich użytkowników i czy jest wart swojej ceny.

Budowa

ASRock 990FX Extreme4 to konstrukcja w formacie ATX przygotowana dla procesorów AMD wyposażonych w kontroler pamięci DDR3. Płytę wyposażono w podstawkę AM3+, jednak bez problemu obsłuży także procesory przeznaczone na starszą podstawkę AM3. Ponadto znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2100, dwa sloty PCI-Express x1 oraz po trzy sloty PCI i PCI-Express 2.0 x16. Ciekawe są zwłaszcza ostatnie wymienione sloty, bo pozwalają one na uruchomienie nawet trzech kart graficznych w trybie SLI lub CrossFireX w celu zwiększenia ich wydajności. Inne przetestowane przez nas płyty działające na chipsecie 990FX to Asus Sabertooth 990FX i Gigabyte 990FXA-UD7.

ASRock 990FX Extreme4 został wyposażony też w bardzo duże i estetycznie wyglądające chłodzenie. Producent zastosował tu duże radiatory barwy srebrnej oraz żadnego wiatraka, co dobrze świadczy o kulturze działania tego podzespołu. W tym miejscu warto pochwalić testowaną przez nas konstrukcję za chłodzenie nie tylko chipsetu, ale też sekcji zasilania.

Najnowsza konstrukcja ASRocka charakteryzuje się też zastosowaniem 8-fazowego układu zasilania, który powinien być wystarczający do stabilnego działania wszystkich, nawet najwydajniejszych, procesorów AMD.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 889, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Możliwości

Płyta została wyposażona w najnowszy chipset AMD 990FX, przez co spodoba się entuzjastom. O układzie tym jednak nie wiadomo nic nowego poza faktem, iż na pewno będzie on wspierał ośmiordzeniowe procesory Bulldozer, czego nie musimy się spodziewać po starszych płytach.

ASRock 990FX Extreme4 charakteryzuje się całkiem sporą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy więc sześć portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazda PS/2, port eSATA, port FireWire, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z wyjściem optycznym i elektrycznym. Znalazł się tu też przycisk kasowania CMOSu. Słowem, znaleźliśmy tu wszystko, czego potrzebujemy.

Jeżeli zechcemy podłączyć do ASRocka 990FX Extreme4 dysk twardy, będziemy mogli to zrobić za pomocą 8 portów SATA działających w standardzie 3.0. Mogą one pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

ASRock 990FX Extreme4 został wyposażony w UEFI. Nie mamy mu nic do zarzucenia, gdyż znajdziemy tu wszystkie funkcje niezbędne do wygodnego użytkowania płyty oraz podkręcania znajdujących się na niej podzespołów.

Nie spodobał się nam tylko jego wygląd. Nie każdy lubi patrzeć na czerwoną, niepokojącą twarz, nawet jeśli jest to mistrz mistrza świata gier komputerowych.

Wyniki testów

ASRock 990FX Extreme4 pod względem testów wydajnościowych wypada standardowo. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku mają identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak różnice te nie mają przełożenia na faktyczną wydajność.

Wnioski

ASRock 990FX Extreme4 to bardzo dobra płyta główna, która niemal nie ma wad. Ma wyjątkowo dużo wejść i wyjść,jest bardzo dobrze wykonana i rozplanowana oraz została wyposażona w czytelne i funkcjonalne UEFI. Niestety ASRock 990FX Extreme4 to płyta droga, gdyż kosztuje ona aż 630 zł. Co prawda jest to cena o niemal 200 zł niższa od innych topowych płyt AM3+ , jednak mimo to jesteśmy zdania, że na konstrukcję tą zdecydują się tylko entuzjaści.

Jeśli macie pytania dotyczące tego produktu, prosimy o zamieszczanie ich w komentarzach. Postaramy się na nie bezzwłocznie odpowiedzieć.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier