ASUS C90S-AK002C

Laptop z łatwą wymianą podzespołów i możliwością ich podkręcania? Owszem, o ile jest nim ASUS C90S.

Notebook nie jest zbyt przyjaznym urządzeniem dla miłośników overclockingu. Chociaż najważniejsze podzespoły laptopa - procesor, pamięć czy twardy dysk - można dość łatwo wymienić, to poważniejsze eksperymenty z ustawieniami parametrów pracy tych elementów są praktycznie niemożliwe. Na szczęście firma ASUS będąca od lat sprzymierzeńcem pecetowych majsterkowiczów skonstruowała komputer przenośny ucieleśniający wiele z marzeń zaawansowanych użytkowników laptopów.

Model C90S zdecydowanie ułatwia życie fanom podkręcania, oferując szybki dostęp do wnęki mieszczącej procesor, pamięć i moduł graficzny. Wystarczy odkręcić cztery śrubki, by owe najważniejsze podzespoły stały dla ciebie otworem. Jeśli tylko możesz sprawić sobie nowe, wydajniejsze wersje tych elementów, ich montaż będzie dużo prostszy niż w innych notebookach. Sęk w tym, że o ile zdobycie CPU czy pamięci nie powinno być trudne, to upolowanie karty graficznej będzie wyzwaniem (tzw. moduły MXM teoretycznie nie są sprzedawane w kanale detalicznym). Warto też zauważyć, iż procesor użyty w C90S nie jest typowym układem mobilnym, lecz stacjonarnym Intelem Core 2 Extreme E6300 1,86 GHz (kryptonim Conroe) współpracującym z klasycznym chipsetem i945 Lakeport do biurkowych pecetów. Taka konfiguracja jest zaprzeczeniem postulatów mobilności, pobierając zbyt dużo mocy i wymagając intensywnego chłodzenia, lecz pozwala na dość swobodne manipulowanie parametrami płyty głównej, pamięci i CPU.

Zadanie ułatwia dołączone narzędzie Turbo Gear, które jednym kliknięciem myszy umożliwia podniesienie wydajności systemu o 10 proc. – w naszych testach programem PCMark Vantage pierwotny wynik 2734 punktów przy ustawieniach standardowych wzrósł do 3019 punktów po użyciu Turbo Gear.

Ogólnie jednak wydajność C90S dość znacznie ustępuje modelom z mobilnymi układami Core 2 Duo, nie wspominając już o symbolicznym wręcz czasie pracy na baterii wynoszącym zaledwie godzinę. Lecz nawet gdyby ASUS działał trzy razy dłużej, zabranie go ze sobą w podróż byłoby aktem masochizmu – jego gabaryty i waga wynosząca 3,14 kg dałyby się niosącemu mocno we znaki. Nie oczekuj też po nim dyskretnej pracy – to bardzo hałaśliwy sprzęt, bardzo często korzystający z usług głośnego wentylatora.

Do niewątpliwych zalet C90S należy bogactwo złączy, w tym HDMI i eSATA, a także porządna matryca o rozdzielczości 1680x1050 cechująca się bardzo wysokim kontrastem i wierną reprodukcją barw.