> ASUS EAH4770 TOP/HTDI/512MD5/A

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Dobrze rozwiązane HDMI
  • Niskie zużycie energii

Wady:

  • Brak

ASUS postanowił samodzielnie zmodyfikować kartę graficzną z najnowszym procesorem graficznym ATI Radeon HD 4770 i do modelu TOP wprowadził szereg zmian. Po pierwsze o 50 MHz podniósł taktowanie procesora, które wynosi 800 MHz, po drugie zmienił duży i niezbyt cichy referencyjny układ chłodzenia na swoje własne rozwiązanie, które pod względem generowanego hałasu prezentuje się lepiej.

ASUS postanowił samodzielnie zmodyfikować kartę graficzną z najnowszym procesorem graficznym ATI Radeon HD 4770 i do modelu TOP wprowadził szereg zmian. Po pierwsze o 50 MHz podniósł taktowanie procesora, które wynosi 800 MHz, po drugie zmienił duży i niezbyt cichy referencyjny układ chłodzenia na swoje własne rozwiązanie, które pod względem generowanego hałasu prezentuje się lepiej. Procesor graficzny ATI Radeon HD 4770 to ciekawy model, bo pierwszy raz wykonany w procesie technologicznym 40 nm. To pozwoliło ATI na uzyskanie niższych kosztów produkcji, wyższego taktowania GPU oraz w rezultacie zaoferowanie szybkiej karty w atrakcyjnej cenie. Ten ostatni aspekt widać w cenie urządzenia, która wg. ASUSA powinna oscylować w okolicach 429 zł.

Zmianie uległ jedynie stopień skomplikowania układu. W wersji RV740 (kodowa nazwa HD 4770) liczbę potoków strumieniowych zredukowano z 800 obecnych w układach RV770 do 640. Potoków renderingu jest 16, a przepustowość interfejsu zmniejszono o połowę z 256 do 128-bit. Pamięci to jednak najszybsze GDDR5 pracujące z efektywnym taktowaniem 3400 MHz. Ich pojemność to 512 MB. W stosunku do modelu wzorcowego karta ASUSA pobiera mniej energii. Jest to ciekawe bo taktowanie procesora przecież podniesiono. Jak widać ASUS zastosował lepsze komponenty, a i jego układ chłodzenia pracuje oszczędniej. W rezultacie w trakcie wyświetlania pulpitu Visty cały zestaw testowy zadowalał się ok 119 W (wzorcowy model 122W), a pod pełnym obciążeniem pobór mocy rósł do 191W (we wzorcowej karcie ok 193). Model TOP dysponuje dość dużym wielożeberkowym, okrągłym radiatorem wykonanym z miedzi.

Dodatkowo ASUS zamontował na nim dekoracyjną plastikową nakładkę ze złotym logo ATI i napisem Radeon. Pamięci GDDR5 nie są chłodzone, a do zapewnienia karcie odpowiedniej dawki energii niezbędne jest podłączenie 6-pinowej wtyczki zasilania. Nowy Radeon to główny konkurent GeForce’a 9800 GT NVIDII i trzeba przyznać, że NVIDIA będzie miała trudny orzech do zgryzienia zanim nie zaprezentuje godnej rywala karty. Produkt ASUSA wydajnościowo wypada minimalnie lepiej od kart z Radeonami HD 4770 opracowanymi wg. wzorcowego projektu ATI. Wyższa częstotliwość taktowania przekłada się na nieco lepsze wyniki wydajności, lecz zazwyczaj przewaga sięga najwyżej 1-2 klatek/s, a więc jest praktycznie niezauważalna. Karta za to pracuje ciszej i to naszym zdaniem decyduje o atrakcyjności modelu ASUSA.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier