ASUS EN9800GT MATRIX

Zalety:

  • Ciekawy układ chłodzenia
  • Wygodne oprogramowanie

Wady:

  • HDMI wymaga połączenia z kontrolerem audio

Bardzo ciekawa karta graficzna, łącząca w sobie zalety modeli z pasywnym i aktywnym chłodzeniem. Model ASUS-a wyposażono w procesor graficzny GeForce 9800 GT, którego chłodzeniem zajmuje się nietypowy układ chłodzenia o nazwie Hybrid Cooler. Jest na tyle wydajny, że w przypadku pracy karty przy stosunkowo niskim obciążeniu (wyświetlanie grafiki 3D) wentylator zintegrowany z radiatorem może zostać odłączony. Przy wzmożonej pracy GPU układ chłodzenia automatycznie przechodzi w stan aktywny, gdy wentylator pracuje z pełną mocą.

Bardzo ciekawa karta graficzna, łącząca w sobie zalety modeli z pasywnym i aktywnym chłodzeniem. Model ASUS-a wyposażono w procesor graficzny GeForce 9800 GT, którego chłodzeniem zajmuje się nietypowy układ chłodzenia o nazwie Hybrid Cooler. Jest na tyle wydajny, że w przypadku pracy karty przy stosunkowo niskim obciążeniu (wyświetlanie grafiki 3D) wentylator zintegrowany z radiatorem może zostać odłączony. Przy wzmożonej pracy GPU układ chłodzenia automatycznie przechodzi w stan aktywny, gdy wentylator pracuje z pełną mocą. Aby skorzystać z zalet Hybrid Coolera należy zainstalować specjalne oprogramowanie ASUS-a iTracker.

Z jego poziomu ustalamy profile ustawień karty. Mamy kilka gotowych – np. gra, oszczędzanie energii, itp, natomiast inne możemy stworzyć samodzielnie. W profilu określamy m.in. częstotliwość taktowania rdzenia karty, pamięci, jednostek cieniowania, napięcie procesora i modułów pamięci. Ustalamy również intensywność pracy wentylatora (prędkość obrotową) zależną od temperatury osiągniętej przez procesor graficzny. Itracker dokonując odpowiednich zmian w pracy układu chłodzenia nie tylko bazuje na prostym odczycie temperatury.

Na karcie zamontowane odpowiednie układy elektroniczne, które badają obciążenie GPU i dynamicznie dopasowują do niego napięcie procesora i ilość aktywnych faz zasilania. Dzięki temu przy małym obciążeniu (grafika 2D), karta pracuje bezgłośnie (wentylator staje), a dodatkowe obniżenie częstotliwości taktowania, dezaktywacja części faz zasilania oraz zmniejszenie napięć pozwalają na oszczędność energii.

W trybie pełnego obciążenia GPU pracować może nawet z wyższymi częstotliwościami taktowania niż zaleca NVIDIA. W testach system Hybrid Cooler sprawował się bardzo dobrze. W trybie wyświetlania pulpitu Visty nasz zestaw testowy pobierał 119 W energii, a przy pełnym obciążeniu pobór energii rósł w Matrixie ASUS-a do 239 W. Karta ma 512 MB pamięci GDDR3 taktowanej z częstotliwością 1800 MHz. Procesor graficzny maksymalnie pracuje z częstotliwością 612 MHz. Na śledziu oprócz złącza DVI znajdziemy także wyjście HDMI, S-Video oraz cyfrowe wyjście optyczne służące do połączenia karty graficznej z dźwiękową w celu umożliwienia transmisji dźwięku pojedynczym kablem HDMI. Pod względem wydajności model GeForce 9800 GT wypada nieźle. Oferuje osiągi zbliżone do konkurencyjnych, podobnie wycenionych modeli Radeon HD 4830/50.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier