ASUS ENGTX285 Ultimate Edition

ASUS opracował bardzo mocno podkręconą kartę graficzną Ultimate Edition zbudowaną w oparciu o najnowszy procesor NVIDIA GeForce GTX 285. Jest to póki co najszybciej taktowany model tej serii, jaki trafił do naszych testów. Kartę wyposażono w 1 GB pamięci GDDR3 pracującej z oszałamiającą prędkością 2760 MHz. Bardzo mocno podkręcono także procesor graficzny (do 712 MHz) co skutkuje wyjątkowo wysoką wydajnością w grach.

ASUS opracował bardzo mocno podkręconą kartę graficzną Ultimate Edition zbudowaną w oparciu o najnowszy procesor NVIDIA GeForce GTX 285. Jest to póki co najszybciej taktowany model tej serii, jaki trafił do naszych testów. Kartę wyposażono w 1 GB pamięci GDDR3 pracującej z oszałamiającą prędkością 2760 MHz. Bardzo mocno podkręcono także procesor graficzny (do 712 MHz) co skutkuje wyjątkowo wysoką wydajnością w grach. GeForce GTX 285 to zmodyfikowany układ rodziny GT200, który wykonano w nowoczesnym procesie technologicznym 55 nm (GTX 280 i 260 produkowane są w 65 nm) co pozwoliło na zwiększenie częstotliwości taktowania procesora, obniżenie temperatury jego pracy i jednoczesne zwiększenie wydajności karty. Odświeżony procesor GTX 285 ma identyczną mikroarchitekturę jak model e GTX 280. Wyposażono go w 240 jednostek strumieniowych, 32 potoki renderingu i 512-bitowy interfejs pamięci. Wyższe są za to częstotliwości taktowania. Procesor pracuje z taktowaniem 680 MHz, jednostki cieniowania 1476 MHz, natomiast 1024 GB pamięci GDDR3 rekordowe 2500 MHz.

Takie częstotliwości znajdziemy w modelach standardowych, lecz jak widać z podanych przez nas danych, ASUS istotnie podkręcił praktycznie wszystkie komponenty karty. Pozostawiono za to układ chłodzenia, który jest standardowy, taki sam jak w kartach serii GTX 280. Ma duże gabaryty, długość 27 cm i sprawnie radzi sobie z odprowadzeniem ciepła wytwarzanego przez szybko pracujące komponenty. Użytkownik musi pamiętać o tym, że karta wymaga podłączenia dwóch 6-pinowych wtyczek zasilania PCI Express. Jeśli wasz zasilacz nie ma takich końcówek, w komplecie z kartą znajdziecie specjalne przejściówki 2 wtyczki Molex na każde gniazdo 6-pinowe. W takim przypadku aby podłączyć kartę musicie mieć wolnych 4 złączy Molex wyprowadzonych z zasilacza. Sam zasilacz musi mieć odpowiednią wydajność. W większości przypadków wystarczy dobry model oferujący rzetelne 400 W. Podczas pracy nasz zestaw testowy pobierał od 126W (wyświetlanie pulpitu Visty) do maksymalnie 333W (benchmark gry Crysis). Są to wartości ok 20 W wyższe niż w również podkręconym (lecz nieco mniej) modelu MSI N285GTX-T2D1G-OC). Wydajność modelu ASUSA zadowoli każdego, nawet posiadacza 30-calowego monitora LCD pracującego w rozdzielczości 2560x1600 pikseli. ASUS bez problemów gwarantuje płynną rozgrywkę w dowolnym trybie najnowszych gier 3D.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: