ASUS Eee Box B202

Zalety:

  • Małe rozmiary
  • Wbudowana karta bezprzewodowa
  • Ciekawa stylistyka
  • Możliwość montażu na monitorze LCD
  • Cicha praca

Wady:

  • Brak napędu optycznego
  • Niska wydajność w grach

Seria komputerów Tryton firmy ICom kierowana jest do bardziej zaawansowanych użytkowników którym zależy na szybkich i stabilnych maszynach wykonanych z dobrej jakości podzespołów.

ASUS Eee Box to komputer stacjonarny będący alternatywą dla małych netbooków, które zawojowały rynek oferując małe wymiary za przystępna cenę. Nettop różni się od netbooka brakiem zintegrowanego ekranu i klawiatury i chociaż łatwo byłoby go przenieść to zbudowany jest z myślą o pracy stacjonarnej. Zarówno nettopy, jak i netbooki konstruowane są najczęściej na bazie platformy Intela i procesorów Atom. Oferują niezbyt wysoką wydajność, która wystarcza do codziennej pracy z aplikacjami biurowymi, przeglądarkami internetowymi, odbierania poczty elektronicznej ale niestety nie pozwala na komfortowe oglądanie filmów wysokiej rozdzielczości (chociaż ma się to niedługo zmienić po wprowadzeniu dwurdzeniowych procesorów Atom). Tego typu konstrukcji nie wykorzystamy również do zaawansowanych gier z uwagi na ich niską wydajność w przetwarzaniu grafiki 3D (brak wydajnych układów graficznych oraz możliwości podłączenia zewnętrznej karty graficznej).

ASUS Eee Box B202 dobrze spisuje się za to w roli komputera do pracy. Można go zawiesić na tylnej ścianie obudowy monitora LCD lub postawić na blacie biurka, gdzie i tak zajmie niewiele miejsca. Sama obudowa ma wymiary 180x30x180 mm (wys./szer./gł.), co w połączeniu z niewielką podstawką czyni ten komputer jednym z mniejszych jakie możemy obecnie kupić.

Wyposażenie

Małe wymiary komputera wynikają głównie z braku napędu optycznego oraz zastosowania mniejszego 2,5 calowego twardego dysku. Sam komputer wyposażony jest tylko w cztery gniazda USB (w tym dwa z przodu), co przy braku wyprowadzanych gniazd PS2 do myszy i klawiatury może okazać się kłopotliwe. Do dyspozycji mamy za to bezprzewodową kartę sieciową, kartę sieciową 10/100 Mb, czytnik kart pamięci obsługujący formaty (MMC/SD/MS) oraz złącze DVI, które jest znacznie praktyczniejsze niż analogowe VGA. Producent do komputera dołącza również niewielką klawiaturę oraz mysz, która jest wyraźnie mniejsza od standardowych konstrukcji.

Wydajność

Komputer sprzedawany jest ze starszej generacji systemem Windows XP Home Edition, aczkolwiek i z Vista Home Edition działa przyzwoicie. Asus Eee Box B202 korzysta z wbudowanego w płytę główną układu graficznego Intela GMA 950, który kompletnie nie radzi sobie w zaawansowanych grach 3D. Trochę lepiej jest w testach mierzących wydajność tej konfiguracji w zastosowaniach biurowo-multimedialnych aczkolwiek większość standardowych komputerów za podobną cenę wypada w tych testach wyraźnie lepiej. Ostatecznie wydajność tej konfiguracji w testach biurowo multimedialnych oceniliśmy na 1,4 pkt. na 10 możliwych do zdobycia, co pozwala na w miarę wygodną pracę z aplikacjami biurowymi, czy internetowymi, jednak przy większej liczbie otwartych okienek komputer wyraźnie zwalnia. Sprawdziliśmy również wydajność tej konfiguracji w odtwarzaniu filmów DivX oraz filmów w wyższej rozdzielczości i o ile z odtwarzaniem filmów DivX i Xvid nie powinniśmy mieć problemów to filmów HD na tym komputerze raczej nie pooglądamy.

Komfort pracy

Komputer zajmuje niewiele miejsca na biurku, możemy go również powiesić za monitorem LCD, co czyni go praktycznie niezauważalnym. Mocowany jest za pomocą specjalnej podstawki do otworów w tylnej ścianie monitora. Wykorzystujemy w tym celu otwory do wieszania monitora na ścianie. To ciekawe rozwiązanie dla osób mających mało miejsca na biurku. Całość zasilana jest niewielkim zasilaczem sieciowym, który bez problemów zmieścimy nawet w kieszeni (12 V, 3 A). To idealna konfiguracja do pracy, i jak się okazuje energooszczędna, bo podczas obciążenia komputer pobiera nieco ponad 20 W energii, a przy uruchomionym systemie nieco ponad 10 W. To o prawie połowę mniej niż np. konfiguracja MSI Wind wykorzystująca platformę Atom, która wyposażona jest w napęd optyczny i 3,5 calowy twardy dysk. Co istotne ASUS Eee Box B202 pracuje cicho i nawet w nocy trudno jest usłyszeć jego pracę. Potwierdzają to nasze wyniki pomiaru głośności (22 dB przy uruchomionym systemie i 24 dB przy dłuższym obciążeniu).


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier