ASUS Eee PC 1002HA

Zalety:

  • Stylowy wygląd
  • Bardzo poręczne rozmiary i waga
  • Bardzo długi czas pracy na baterii
  • Bluetooth i Wi-Fi n
  • Bogaty pakiet aplikacji
  • Rozsądna cena

Wady:

  • Niektóre klawisze niewygodne w użyciu

Elegancki, wydajny netbook, który swe oblicze zawdzięcza drogiemu Eee PC S101, ale ceną bliższy jest modelowi 1000H.

Gdy weźmiesz do ręki ten netbook, a miałeś wcześniej do czynienia z modelem S101, możesz ulec silnemu wrażeniu deja vu. I nic dziwnego, bo 1002HA jest prawie identyczną kopią eleganckiego krewniaka. Smukła, wykonana ze szczotkowanego aluminium obudowa w brązowo-grafitowej kolorystyce ze srebrnymi elementami wykończenia jest całkowitym przeciwieństwem plastikowych, prawie zabawkowych kształtów innych Eee PC. Ale testowany ASUS różni się od S101 kilkoma istotnymi detalami.

Po pierwsze, zamiast modułu SSD 16 GB zastosowano w nim klasyczny twardy dysk o 10-krotnie większej pojemności. Po drugie, więcej przestrzeni dyskowej wymaga więcej miejsca w obudowie na zamocowanie napędu – 1002HA jest o 7 mm grubszy od S101 i cięższy o 160 g. Po trzecie, choć baterię wykonano w tej samej technologii litowo-polimerowej, to ma nieco mniejszą pojemność niż w S101. Po czwarte i chyba najważniejsze, 1002HA jest tańszy od starszego brata.

Skoro ten netbook ma zwykły dysk magnetyczny i mniej pojemny akumulator niż S101, powinien krócej pracować bez zasilania sieciowego. I faktycznie tak jest, lecz w naszych testach różnica wyniosła zaledwie 10 minut na 4,5 godziny funkcjonowania. Mając więc do wyboru model z większym magazynem danych, oferujący praktycznie tę samą szybkość działania (wyjątkiem będą aplikacje, w których istotną rolę odgrywa wydajność dysku), w dodatku tańszy o 10 proc. – właściwie nie musisz się dłużej zastanawiać. A gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości, to podpowiadamy, że matryca LCD z 1002HA cechuje się prawie 8-krotnie większym kontrastem niż w S101.

Żeby nie było zbyt słodko, to ASUSOWI należą się słowa krytyki za układ klawiszy z prawej strony klawiatury, a zwłaszcza prawy Shift pomniejszony do mikroskopijnych rozmiarów i wyrzucony za klawisze kursora.