ASUS Eee PC 1201N

Jeden z największych netbooków wyposażono w 12,1 calowy ekran. Dzięki desktopowemu procesorowi Atom 330 (dwa rdzenie) okazuje się również najszybszą konstrukcją o możliwościach przeciętnego notebooka. Nie byłoby to możliwe bez wykorzystania platformy ION NVIDII. Niestety to dosyć ciężka jak na netbooki konstrukcja ważąca ok 1,5 kg. Na baterii pracuje tylko cztery godziny i to gdy nie jest zbytnio obciążona.

ASUS Eee PC 1201N to mocniejsza wersja modelu Eee PC 1201HA. To jak do tej pory najwydajniejszy netbook w naszych testach. Osiąga to dzięki wyposażeniu w dwurdzeniowy procesor Atom 330 i platformę ION NVIDII. Wyposażony jest w trzy gniazda USB, szybką kartę WLAN „n”, gniazdo HDMI, Bluetooth, 2 GB pamięci RAM, 250 GB twardy dysk i matrycę o przekątnej 12,1 cali. Ma także wygodną pełnowymiarową klawiaturę (28x10 cm – dł./szer.) – identyczne wymiary mają zewnętrzne klawiatury Logitecha bez części numerycznej. Co istotne dzięki obudowie o zwężającym się profilu, komputer wydaje się o wiele „lżejszy” niż jest w rzeczywistości. Porównując go jednak do typowej 10 calowej konstrukcji szybko zauważymy że jest ok 25% większy, różnica w wadze nie jest tak odczuwalna (ASUS Eee PC 1201N waży 1,45 kg). Netbook ten wykonany jest w całości z błyszczącego plastiku, na którym wyraźnie widać odciski palców i najmniejsze zarysowania. Wyczyszczony i odpowiednio pielęgnowany sprawia przyjemne wrażenie, w czym istotną rolę odgrywa obudowa o obłych kształtach (Seashell).

Matryca

Zastosowany ekran o przekątnej 12,1 cala okazuje się dużo wygodniejszy niż jego odpowiedniki 10 calowe. Ma od nich wyższą rozdzielczość (1366x768 pikseli), podświetlany jest diodami LED. Niestety jego największym mankamentem jest niska jasność, która wynosi 107 cd/m2. To o ponad połowę gorszy wynik od przeciętnej matrycy montowanej w netbookach. Ma za to dobry kontrast (301:1) i jest równomiernie podświetlony (96%). Podobnie jak większość matryc stosowanych w netbookach generuje dosyć zimny obraz o temperaturze barwowej wynoszącej 7949 K (6500 K to naturalna temperatura barwowa).

Podzespoły

Zastosowanie dwurdzeniowego procesora Atom 330 i platformy ION z kartą graficzną GeForce 9400M znacząco poprawiły osiągi tego netbooka. Jest on dużo szybszy od klasycznej konstrukcji opartej na podzespołach Intela i lepiej od niej wyposażony (gniazdo HDMI). ASUS Eee PC 1201N z powodzenim możemy kupić zamiast małego notebooka, a dzięki dwurdzeniowemu procesorowi i 2 GB pamięci RAM doskonale radzi sobie z najnowszym systemem Windows 7 czy bardziej wymagającą Vistą. Pozwala na płynne odtwarzanie filmów Full HD 1080p, do tego ma dużo szybszy układ graficzny niż notebooki wykorzystujące zintegrowane karty graficzne Intela. Jest przy tym dosyć cichy i z powodzeniem możemy go wykorzystać jako przenośny odtwarzacz filmów HD.

Czas pracy na baterii

Jak na oferowaną wydajności netbook ten okazuje się całkiem długo działać na baterii bo ponad cztery godziny. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę czas pracy jaki oferują mniej wydajne netbooki zbudowane na podzespołach Intela wynik nie jest już tak dobry. Niestety wydajniejsze podzespoły pobierają znacznie więcej energii, dlatego też netbook ten bez zbytniego obciążenia (uruchomiony system) pobiera tyle co netbook zbudowany na najnowszej platformie Intela Pine Trail (tyle że obciążony programem 3DMark06).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: