ASUS Eee PC 901-BK031X

Eee PC to obecnie najbardziej znana i najczęściej kupowana marka netbooków na świecie. I chociaż triumfy święcą głównie modele z serii 1000 wyposażone w 10-calowe ekrany, to tańsze wersje 901 z 9-calowymi matrycami wciąż znajdują wielu zwolenników. Eee PC 901-BK031 to najdłużej działający na baterii netbook w naszych testach.

Eee PC to obecnie najbardziej znana i najczęściej kupowana marka netbooków na świecie. I chociaż triumfy święcą głównie modele z serii 1000 wyposażone w 10-calowe ekrany, to tańsze wersje 901 z 9-calowymi matrycami wciąż znajdują wielu zwolenników. Są nieco mniejsze, lżejsze, mają dyski SSD o małej pojemności, ale w zupełności wystarczają do podstawowych zadań podczas podróży czy zajęć na uczelni. I, jak wykazały nasze testy, są niezrównane pod względem czasu pracy na baterii.

Testowana konfiguracja BK031X obejmuje klasykę gatunku: procesor Intel Atom N270, 1 GB pamięci i układ graficzny Intel GMA 950. Rolę dysku pełnią jednak dwa moduły SSD o pojemności 4 i 8 GB, a użytkownik nie ma możliwości połączyć ich tak, by system Windows XP Home widział je jako jeden napęd (a domyślnie dyskiem C: jest niestety mniejsza pamięć).

Co wyróżnia Eee PC 901? Obecność łącza Bluetooth i moduł Wi-Fi obsługujący standard n (rywale poprzestają zwykle na b/g), bogaty pakiet aplikacji (m.in. StarOffice 8 i MS Works), materiałowy futerał, a ponadto pojemna bateria 6600 mAh oraz duży panel dotykowy z umieszczonymi pod nim wygodnymi przyciskami. Niewątpliwym minusem tego ASUSA jest zaś mniej komfortowa klawiatura niż np. Acerze Aspire One czy tym bardziej MSI Windzie. Przeszkadzać też może duża głębokość urządzenia.

Lecz wszelkie wady Eee PC 901 niweluje rewelacyjnie długi czas pracy netbooka na akumulatorze: mały ASUS uzyskał rekordowe jak dotąd rezultaty od 6 do aż 9,5 godziny, bez trudu detronizując dotychczasowego mistrza, Eee PC 1000H. Jeśli więc zależy ci na prawdziwie mobilnym komputerku, który praktycznie przez cały dzień roboczy obejdzie się bez gniazdka zasilania, Eee PC 901 będzie najlepszym wyborem. Zwolennicy wygodniejszej klawiatury, większej przekątnej ekranu i dużej pojemności dysku wciąż powinni jednak mierzyć w modele z serii 1000.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: