ASUS Eee PC S101

Netbook z założenia jest produktem dla mas. A mimo to ASUS postanowił stworzyć Eee PC dla tych, którym hasła egalitaryzmu kojarzą się z powszechną tandetą. Model S101 to po prostu luksusowe wydanie netbooka.

ASUS ma już ustaloną renomę w świecie netbooków – w końcu to jego Eee PC de facto rozpoczął szaleństwo zminiaturyzowanych, tanich i okrojonych w funkcje laptopów. I choć stylistycznie netbooki nie są nudnymi klockami, lecz bardziej kolorowymi zabawkami, to jednak niektórym mogą wydawać się plastikowym chłamem. Dla wyznawców formy nad treścią, wysublimowanych użytkowników ceniących przede wszystkim walory estetyczne, ASUS zaprojektował wyjątkową wersję Eee PC oznaczoną S101.

Patrząc na S101 można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z ultraprzenośnym notebookiem wysokiej klasy. Lśniące, bardzo cienkie wieko pokryte metalizującym, brązowym lakierem, szczotkowane aluminium wokół klawiatury, klawisze połyskujące czymś w rodzaju brokatu, elegancki futerał – wszystko to czyni z Eee PC S101 naprawdę luksusowy netbook. Ale na tym nie koniec: inżynierom ASUSA udało się jeszcze bardziej zminiaturyzować to, co już i tak było niewielkie. S101 jest dużo cieńszy i o 400 g lżejszy od zbliżonego specyfikacją modelu 1000H. Oczywiście sztuka ta udała się m.in. dzięki zastąpieniu twardego dysku modułem SSD 16 GB i przeprojektowaniu całej obudowy, w wyniku czego np. gniazdo kart pamięci znalazło się z tyłu urządzenia, a spłaszczona bateria litowo-polimerowa o pojemności 4900 mAh zajmuje ponad połowę spodu netbooka.

S101 naprawdę robi wrażenie poręcznością i lekkością, ale to niejedyne jego zalety. W testach okazał się nawet nieco szybszy od większych braci z rodziny Eee PC, głównie dzięki większej wydajności dysku. Godny pochwały jest też średni czas pracy na baterii przekraczający 4,5 godziny.

Na co można narzekać w tym wyjątkowym Eee PC? Na pewno na astronomiczną jak na netbook cenę, ale też na jakość ekranu, któremu daleko do kontrastu i jasności innych małych ASUSÓW. Obudowa testowanego egzemplarza dziwnie trzeszczała, co, miejmy nadzieję, było tylko kwestią jednostkową. Natomiast zdecydowanie nie przypadł nam do gustu układ klawiszy z prawej strony klawiatury, a zwłaszcza prawy <Shift> pomniejszony do mikroskopijnych rozmiarów i wyrzucony za klawisze kursora.