ASUS Eee Top ET1602

Zbudowany na platformie Atom klasyczny nettop z dotykowym ekranem. Z racji ograniczonej wydajności przeznaczony raczej do wykonywania podstawowych zadań - pracy z pakietami biurowymi, przeglądania Internetu. Niestety zastosowany monitor jest dosyć mały.

Eee Top ET1602 posiada 15,6-calowy ekran dotykowy (1366x768 pikseli), oferuje więc identyczną wielkość roboczą co średniej wielkości laptopy z matrycą 15,4 cala. Wyposażony jest w dysk twardy o pojemności 160GB, 1GB pamięci RAM, Wi-Fi 802.11n, wbudowaną 1,3 MP kamerkę internetową, dwa głośniki oraz czytnik kart pamięci. W przeciwieństwie do nettopów MSI nie jest wyposażony w napęd optyczny. Domyślnie ma zainstalowany starszy system Windows XP. Producent dodaje też specjalną aplikację, która jest zoptymalizowana dla ekranów dotykowych. Dzięki niej praca z Eee Top jest wygodniejsza. Szkoda tylko, że producent dodaje wersje przewodowe myszy i klawiatury.

Całe urządzenie jest czarnego koloru, wyjątek to przezroczysta część podstawki, która podświetlana jest na niebiesko. Z tyłu komputera zamontowano metalową podpórkę, która może też pełnić rolę rączki do wygodnego przenoszenia komputera. Pozwala ona także na regulację stopnia odchylenia monitora. Całość z uwagi na niedużą wagę komputera (nieco ponad 4,5 kg) można łatwo i wygodnie przenosić.

Wejścia, wyjścia

W obudowę wbudowana została kamera oraz mikrofon, które umieszczono tuż nad matrycą. Na dole znajdziemy dwa głośniki, przyciski odpowiedzialne za regulację głośności oraz jasności matrycy, a także do uruchamiana komputera i wyłączania ekranu. Po lewej stronie znajdziemy dwa gniazda USB i czytnik kart pamięci (SD/MMC/Memory Stick). Otwory wentylacyjne umieszczone są na górze monitroa z prawej strony nie ma żadnych gniazd. Wiadomo, że dwa porty USB to trochę za mało, nawet jak na nettopa, dlatego producent zamontował dodatkowe cztery gniazda USB z tyłu komputera, gdzie znajduje się jeszcze gniazdo LAN (gigabitowe) oraz wyjścia i wejścia audio.

Wydajność

To standardowa platforma Intela Atom z procesorem N280, który do zaawansowanych zadań jest zbyt wolny, ale wystarczający do codziennej pracy. Producent dodaje do komputera Windows XP. Zintegrowany z płytą główną układ graficzny Intela GMA950 jest zbyt słaby aby zapewnić płynne wyświetlanie grafiki w grach 3D. Niestety pod tym względem wyraźnie widać przewagę platformy ION NVIDII, która dodatkowo umożliwia odtwarzanie filmów HD, co jest poza zasięgiem platformy Atom.

Komfort pracy

Pracować na komputerze możemy na dwa sposoby: za pomocą klawiatury i myszy lub ekranu dotykowego. Do sterowania przy pomocy ekranu dotykowego możemy wykorzystać palec, choć dokładniejszy jest specjalny rysik, który schowany jest w klawiaturze. Warto wówczas skorzystać ze specjalnej nakładki na Windows, która uruchamia się domyślnie przy starcie systemu. Jest ona specjalnie zaprojektowana do pracy z ekranem dotykowym i udostępnia cztery zakładki podzielone wg funkcji: Communication (skróty do programów odpowiedzialnych za łączność internetową, np.: Skype czy Email), Fun (programy multimedialne jak Eee Cinema, Eee Cam, oraz proste gry), Work (pakiet StarOffice, manager plików i inne aplikacje do pracy w biurze), oraz Tools (programy pozwalające na dostosowanie pracy naszego komputera). Dołączanych aplikacji jest znacznie więcej i warto z nich skorzystać. Co istotne komputer pracuje cicho, a pobór prądu jest niewielki (około 45 W podczas intensywnej pracy).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: