ASUS G51J3D

Zalety:

  • Wysoka wydajność
  • Technologia 3D
  • Dwa dyski

Wady:

  • Wysoka cena

Notebook dla graczy wyposażony w szybki, czterordzeniowy procesor Core i7, układ NVIDII GTX260M, 15,6-calową matrycę i ciekawie zaprojektowaną obudowę. Dzięki szybkiej 120 Hz matrycy i dołączanym okularom ASUS G51J3D umożliwia wysiedlanie obrazu 3D. To mocna konfiguracja, idealna dla graczy chcących spoglądać na wirtualny świat w 3D.

Notbook ASUS G51J3D waży 3,4 kg i jest dosyć gruby (375x265x38 mm – dł./szer./wys). Na dłuższe wypady raczej go nie zabierzemy, ponieważ na baterii pracuje niecałe półtorej godziny i to tylko wtedy, gdy nie jest zbyt obciążony (78 minut w teście MobileMark07 – Reader).

Laptop ASUS G51J3D utrzymany jest w czarno-granatowej kolorystyce z elementami aluminiowymi, a dodatkowe, świecące paski z obu boków pokrywy laptopa sprawiają, że prezentuje się jak rasowa maszyna dla graczy. Górna pokrywa prezentuje wysoki połysk, wnętrze obudowy zaś jest matowe. Na szczególną uwagę zasługuje duża klawiatura z oddzielną częścią numeryczną, na której bardzo wygodnie się pracuje. Szczególnie docenić ją powinny osoby pracujące w nocy, ponieważ wyposażona jest w regulowane podświetlenie klawiszy. Jasność podświetlenia możemy regulować ręcznie lub też ustawić dostosowanie automatyczne - wykonywane za pomocą wbudowanego czujnika oświetlenia.

Matryca

Zastosowana w ASUS G51J3D matryca o przekątnej 15,6 cali pracuje z natywną rozdzielczością 1366x768 pikseli. Podobną rozdzielczość oferuje większość popularnych laptopów z 15-calowym ekranem. Dużym plusem zastosowanej matrycy są szerokie kąty widzenia i dobry kontrast ekranu (410:1). Na laptopie ASUS G51J3D można bardzo przyjemnie pracować i oglądać filmy.

Podzespoły

Wydajna platforma Intel Core i7 720QM z czterordzeniowym procesorem (dzięki technologii HyperThreading do dyspozycji mamy 8 rdzeni) i kartą graficzną NVIDIA GTX 260M, nadaje się do obróbki multimediów i zapewnia komfortową pracę w najnowszym systemie Windows 7. Ważną cechą procesorów Core i7 jest zintegrowany kontroler pamięci, który do tej pory był częścią mostka północnego płyty głównej. Dzięki technologii Intel Turbo Boost przy korzystaniu z aplikacji nie wykorzystujących wszystkich rdzeni procesora możliwe jest przyspieszenie zegara taktującego do 2,8 GHz. Jeżeli chodzi o wydajność w grach, to zastosowany układ graficzny NVIDIA GeForce GT 230M okazuje się wolniejszy od układu ATI Radeon HD 4650. Taka konfiguracja pozwala na uruchomianie najnowszych gier, jednak aby uzyskać odpowiedni komfort grania, musimy ograniczyć liczbę wyświetlanych detali lub zrezygnować z bardziej wymagających efektów.

3D

Efekt 3D uzyskany w laptopie ASUS G51J3D możliwy jest dzięki wykorzystaniu specjalnych okularów o szkłach ciekłokrystalicznych, które odsłaniają na przemian synchronicznie lewe i prawe oko. Metoda ta stosowana była w wypadku pierwszych okularów 3D sprzedawanych z niektórymi kartami graficznymi i w wirtualnych hełmach. Urządzenia takie popularne były w połowie lat 90. ubiegłego wieku, a ich wadą było to, że dłuższe ich używanie związane było z pojawianiem się bólu głowy wynikającym ze stosunkowo małej częstotliwości odświeżania ówczesnych monitorów, którą trzeba było podzielić przez dwa - co druga klatka oglądana była przez każde z oczu. Aktualnie ze względu na zdecydowanie wyższą częstotliwość odświeżania (50 lub 60 Hz) problem ten nie stanowi problemu o ile skorzystamy z wyświetlacza o odpowiednio wysokim czasie reakcji matrycy. Nowoczesne LCD poradzą sobie z tym zadaniem ale ze względu na brak jakichkolwiek problemów ze smużeniem.

Do laptopa ASUS G51J3D dołączany jest zestaw specjalnych bezprzewodowych okularów i nadajnika, który podłączamy do gniazda USB w komputerze i szybka matryca (120 Hz).

Specjalne sterowniki NVIDIA 3D Vision pozwalają na aktywowanie efektu 3D – pojawia się zakładka „Stereoscopic 3D”. Warto skorzystać z dołączanego kreatora, który pomoże skalibrować i poprawnie podłączyć cały zestaw do komputera. Szczególnie istotne jest dostosowanie częstotliwości pracy urządzenia np. gdy zauważymy miganie obrazu. Często efekt ten występuje gdy w pomieszczeniu świeci popularna świetlówka, aby zminimalizować migania obrazu musimy zredukować częstotliwość odświeżania z 120 na 100 Hz. Nie zawsze to pomaga, dlatego warto wyłączyć dodatkowe oświetlenie. Dodatkowo możemy regulować głębię obrazu, programowo (suwak dostępny w ustawieniu sterownika) lub pokrętłem zamontowanym w nadajniku.

W porównaniu do polaryzacyjnej technologii 3D zastosowanej np. w notebooku Acer 5738G 3D, aktywne okulary NVIDII okazują się dużo wygodniejsze, bo w mniejszym stopniu na efekt 3D wpływa kąt, pod którym patrzymy na ekran. Nie jest to technologia bez wad, dużo zależy od tego czy dostępny jest specjalny profil do gry, który automatycznie dostosowuje jakość wyświetlanego obrazu, tak aby efekt 3D był najlepszy. Niestety, często wymaga to zrezygnowania z dynamicznego oświetlenia oraz zaawansowanego cieniowania. Dobrym przykładem jest gra S.T.A.L.K.E.R., którą najlepiej jest uruchomić z dużo mniej atrakcyjnym statycznym oświetleniem, bo po włączenia dynamicznego oświetlania pojawiają się błędy.