ASUS N10J

Zalety:

  • Dwa układy graficzne
  • Wyjście HDMI
  • Gniazdo EC/34
  • LAN 1 Gb/s
  • Skaner linii papilarnych
  • Stylowy wygląd

Wady:

  • Bardzo wysoka cena
  • Krótki czas pracy na baterii (przy testowanym akumulatorze 2400 mAh)
  • Niewielka przydatność układu NVIDII

Bardzo trudno jednoznacznie sklasyfikować ten komputer: niby netbook, bo oparty na procesorze Intel Atom i pozbawiony wewnętrznego napędu optycznego, ale niektórymi elementami wyposażenia oraz ceną wychodzący poza tę kategorię. ASUS modelem N10J stawia pomost między netbookami i subnotebookami, proponując mobilne urządzenie internetowe z porządnym układem graficznym.

Bardzo trudno jednoznacznie sklasyfikować ten komputer: niby netbook, bo oparty na procesorze Intel Atom i pozbawiony wewnętrznego napędu optycznego, ale niektórymi elementami wyposażenia oraz ceną wychodzący poza tę kategorię. ASUS modelem N10J stawia pomost między netbookami i subnotebookami, proponując mobilne urządzenie internetowe z porządnym układem graficznym. Cechuje się ponadto czterema innymi nietypowymi dla netbooków elementami wyposażenia: cyfrowymi wyjściami HDMI i S/PDIF, modułem LAN 1 Gb/s, gniazdem kart ExpressCard/34 oraz skanerem linii papilarnych.

N10J nawiązuje do notebooków ASUSA z serii N (m.in. prawie płaska klawiatura, głośniki firmy Altec Lansing), jest też dużo większy od modeli Eee PC oraz wszystkich dotychczas testowanych netbooków, mimo że przekątna ekranu wciąż wynosi 10,1 cala. Lecz N10J kryje w sobie drobną tajemnicę, która może tłumaczyć jego spore gabaryty: oprócz zintegrowanego z chipsetem Intela klasycznego układu graficznego GMA 950 dostępny jest procesor NVIDIA GeForce 9300M GS z 256 MB własnej pamięci. Wybór układu należy do użytkownika – wystarczy skorzystać z przełącznika z boku obudowy. Niestety, zmiana w trakcie pracy systemu nie jest możliwa. Po zmianie trybu podczas pracy komputera sterownik informuje o konieczności restartu Windows.

Po co owe ceregiele z dwoma procesorami graficznymi? Układ NVIDII zapewnia wyższą wydajność, ale zużywa więcej mocy, więc podczas pracy na baterii byłby zbędnym obciążeniem. Natomiast zintegrowany procesor Intela jest wolniejszy, za to bardziej energooszczędny.

Oczywiście nie omieszkaliśmy sprawdzić, jak takie rozdwojenie jaźni wpływa na szybkość urządzenia i jego czas działania na zasilaniu akumulatorowym. Przy włączonym układzie NVIDII wydajność zmierzona przez MobileMark2007 wzrosła marginalnie – z 60 do 63 pkt.– natomiast czas pracy na baterii skrócił się aż o pół godziny do średnio dwóch godzin.

Jeśli będziesz używał procesora GeForce przy podłączonym zasilaczu, ASUS N10J zaoferuje, rzecz jasna, niespotykaną w netbookach wydajność grafiki. Nie sądź jednak, że przyda się ona do czegokolwiek poza starszymi grami – próby odtwarzania filmów HD (720p i 1080p) skończyły się porażką, a sprzętowe wspomaganie dekodowania Blu-ray bez napędu zda się na nic.