AT Compus Alivio 770-5200VP

Zalety:

  • Przystępna cena
  • Cicha praca

Wady:

  • Niska wydajność w grach

Komputer przeznaczony głównie do pracy biurowej i nauki. Niską wydajność w grach rekompensuje przystępna cena.

Komputer ten pomimo bazowania na starszym procesorze AMD X2 5200 + oraz karcie graficznej z chipsetem ATI Radeon HD 3650, dobrze radzi sobie w zastosowaniach biurowo-multimedialnych, a słabiej mu idzie z najnowszymi grami. Niską wydajność w grach rekompensuje przystępna cena. Jednak do samej nauki i pracy biurowej taka konfiguracja i tak wydaje się za mocna. Do komputera dołączono 90-dniową wersję oprogramowania antywirusowego Kaspersky oraz 60-dniową wersję pakietu Office Professional 2007.

Wejścia, wyjścia

Komputer zbudowano na bazie standardowej obudowy średniej wielkości (420x190x480 mm), która wyposażona jest w trzy wnęki 5,25 cala w tym jedną zajętą przez napęd optyczny. Tuż pod nimi znajduje się czytnik kart pamięci, który obsługuje większość standardów z wyłączeniem formatu xD.

Z przodu obudowy wyprowadzono dwa gniazda USB oraz wyjście i wejście audio. Z tyłu obudowy znajdziemy aż osiem gniazd USB, dwa FireWire w tym jedno małe, komplet wyjść i wejść audio (karta dźwiękowa zintegrowana jest z płytą główną), dwa złącza DVI wyprowadzone z karty graficznej oraz wyjście S-Video.

Wnętrze

Obudowa to dosyć prosta konstrukcja, aczkolwiek staranniej wykonana niż większość tanich modeli. Ścianki boczne wyposażone są w zaczepy, które umożliwiają ich łatwy demontaż. W środku jest sporo miejsca, chociaż obudowa nie należy do największych. Wszystkie kable są pospinane, a zasilające do twardego dysku i napędu optycznego dodatkowo zabezpieczone przed odłączeniem. Obudowa pozwala na szybki montaż napędów optycznych, karty graficznej. Twarde dyski mocowane są za pomocą śrubek. Do dyspozycji mamy tylko jedną wolną wnękę na kolejny dysk, a szkoda bo płyta główna ma aż sześć gniazd SATA, z czego cztery są wolne. Karta graficzna jest dosyć mała, dlatego mamy w wygodny dostęp do twardych dysków, dobry dostęp mamy również do procesora i pamięci. Ciekawostką są niskoprofilowe pamięci Kingstona jakie zastosowano w tej konfiguracji.

Wydajność

W miarę szybki dwurdzeniowy procesor AMD X2 5200 + dobrze radzi sobie w typowo domowych zastosowaniach, a dwa gigabajtowe moduły pamięci w zupełności wystarczą do obsługi Visty. Dysk o pojemności 320 GB również powinien wystarczyć. Trochę zamieszania do tej konfiguracji wprowadza zewnętrzna karta graficzna Sapphire HD3650 z układem ATI Radeon HD 3650, która jest za słaba do najnowszych gier, a z kolei do pracy nauki w zupełności wystarczyłby zintegrowany z płytą główną układ graficzny. Potwierdzają to wyniki testów. Nawet w rozdzielczości 1024x786 pikseli przy średnich detalach wydajność w takich grach jak Crysis, S.T.A.L.K.E.R Clear Sky jest zbyt niska (nieco ponad 10 kl./s.). Jedynie w FarCry 2 uzyskany wynik wyniósł ponad 20 kl./s.

Komfort pracy

Komputer wyposażony jest w standardowy układ chłodzący AMD. Karta graficzna jest nieduża, ale również aktywnie schładzana małym wentylatorkiem. W obudowie zamontowano tylko jeden wentylator 12 cm, dodatkowy możemy zamontować z przodu obudowy (92x92 mm). Z boku obudowy zamontowano specjalny komin, który wspomaga schładzanie procesora. Komputer jest dosyć cichy. Wprawdzie słychać jak pracuje, ale w niczym to nie przeszkadza. Nawet przy dłuższym obciążeniu jego głośność nie przekroczyła 33 dB.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier