AT Compus Triline Alivio Power 58-N965VP (TP007498)

Droga maszyna wykorzystująca najnowszą jednostkę Intela Core i7 EE 965 EE i chipset X58 pozwalający na pełne wykorzystanie możliwości nowego procesora oraz budowę wydajnych konfiguracji dla graczy wykorzystujących technologię SLI NVIDII.

Konfiguracja kierowana głównie dla osób szukających najwydajniejszych rozwiązań bez względu na koszty. Zastosowano w niej najwydajniejszy procesor Intela Core i7 965 Extreme Edition o taktowaniu 3,2 GHz z odblokowanym mnożnikiem, pozwalający na łatwe eksperymenty z podkręcaniem oraz trzy moduły 1 GB dysponujące teoretycznie o 50 % szybszą przepustowością pamięci w stosunku do używanego dotychczas trybu dwukanałowego. Teoretycznie, więc jest to jedna z wydajniejszych maszyn jakie możemy kupić, w praktyce miażdży konkurencję w testach syntetycznych oraz aplikacjach optymalizowanych dla platform wielordzeniowych. W praktyce natomiast zastosowanie takiego wydajnego procesora do gier ma uzasadnienie gdy korzystamy z tandemu najwydajniejszych kart graficznych, tak aby procesor nie stanowił dla nich wąskiego gardła. Niestety, zastosowana karta graficzna ATI Radeon HD 4870 to o wiele za mało jak na konfiguracje za 10 000 zł.

Wnętrze

Obudowa to konstrukcja Thermaltake Armor JR VC3000BWS, wykonana z dosyć grubej blachy, jest sztywna i niezbyt duża (480x206x495 mm). Wyposażono ją w duże okienko zamontowane w panelu bocznym, wnętrze oświetlone jest dwoma wentylatorami świecącymi na niebiesko (od procesora i z przodu obudowy). Zastosowana płyta główna to referencyjna konstrukcja Intela, wyposażona w cztery, a nie sześć slotów pamięci jak w większość płyt z chipsetem Intela X58. Takie rozwiązanie zmusza nas do wymiany dołączanych układów pamięci (3x1 GB) na pojemniejsze gdybyśmy w przyszłości chcieli podwoić dostępną pamięć RAM. W przypadku płyt głównych z sześcioma slotami pamięci wystarczy po prostu dołożyć kolejne trzy moduły. Producent nie wspomina nigdzie, że płyta kompatybilna jest z technologią SLI NVIDII, a jak wiemy uzależnione jest to od wykupienia certyfikatu NVIDII, który daje możliwość producentowi wprowadzenia niezbędnych zmian w BIOSie płyty głównej. Niestety nie jest to najlepsza płyt główna z chipsetem X58, szczególnie jak na komputer za ok. 9 000 zł.

Wydajność

AT Compus Triline Alivio Power 58-N965VP w porównaniu do trochę droższego komputera Vobisu LX i7 965 Platinum (ok. 11 000 zł), który również zbudowany jest na platformie Intela Core i7 (EE 965) w grach wypada słabiej. Nawet konfiguracje za 5 000 zł w grach są szybsze jak np. komputer GeoInf Imperator Super Fenom-en, który wykorzystuje wolniejszy procesor AMD Phenom 64 X4 9950, ale za to szybszą kartę graficzną ATI Radeon HD 4870 X2 (dwa procesory graficzne). Mocną stroną tego komputera jest procesor, który w obecnej chwili nie ma sobie równych, niestety jego cena ponad 4 000 zł nie odzwierciedla aż takiej różnicy w wydajności, dlatego mamy duże wątpliwości co do tej konfiguracji. Do zastosowań multimedialnych taki zestaw to przerost formy nad treścią, z kolei do gier znajdziemy wydajniejsze komputery i to za mniejsze pieniądze.

Komfort pracy

Komputer przy minimalnym obciążeniu jest dosyć cichy (ok. 30 dB) i bez problemów może posłużyć jako maszyna do pracy w nocy. Przy długotrwałym obciążeniu grą Crysis, jego głośność wyraźnie wzrasta (do 37 dB) i wtedy słuchać jak pracuje. W grach jednak w niczym to nie przeszkadza, szczególnie, ze większość wydajnych komputerów do grania jest po prostu głośniejsza (ok. 39 dB).