ATI Radeon HD 4770

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Dobrze rozwiązane HDMI
  • Niskie zużycie energii

Wady:

  • Brak

ATI atakuje w segmencie kart z niższego przedziału cenowego wprowadzając do oferty Radeona HD 4770. Kartę wyposażono w procesor graficzny po raz pierwszy wykonany w procesie technologicznym 40 nm. To pozwala ATI na uzyskanie niższych kosztów produkcji, wyższego taktowania GPU oraz w rezultacie zaoferowanie szybkiej karty w atrakcyjnej cenie. Dla użytkownika istotne będzie obniżenie poboru mocy zestawu komputerowego, który najbardziej odczuwalny jest przy pełnym obciążeniu komputera przez aplikację o wysokich wymaganiach odnośnie podsystemu graficznego.

ATI atakuje w segmencie kart z niższego przedziału cenowego wprowadzając do oferty Radeona HD 4770. Kartę wyposażono w procesor graficzny po raz pierwszy wykonany w procesie technologicznym 40 nm. To pozwala ATI na uzyskanie niższych kosztów produkcji, wyższego taktowania GPU oraz w rezultacie zaoferowanie szybkiej karty w atrakcyjnej cenie. Dla użytkownika istotne będzie obniżenie poboru mocy zestawu komputerowego, który najbardziej odczuwalny jest przy pełnym obciążeniu komputera przez aplikację o wysokich wymaganiach odnośnie podsystemu graficznego. Radeon ma konkurować z podobnie wycenianym GeForce’m 9800 GT NVIDII i trzeba przyznać, że sztuka ta wychodzi mu bardzo dobrze.

Produkt ATI bazuje na mikroarchitekturze dobrze znanej z produktów Radeon serii HD. Zmianie uległ jedynie stopień skomplikowania układu. W wersji RV740 (kodowa nazwa HD 4770) liczbę potoków strumieniowych zredukowano z 800 obecnych w układach RV770 do 640. Liczba potoków renderingu to 16, a o połowę z 256 do 128-bitów zawężono przepustowość interfejsu pamięci. Pamięci to jednak najszybsze GDDR5 pracujące z efektywnym taktowaniem 3400 MHz. Ich pojemność to 512 MB. Standardowo procesor graficzny pracuje z taktowaniem 750 MHz lecz np. w testowanym przez nas modelu ASUS EAH4770 TOP była podniesiona do 800 MHz. Pobór mocy naszego zestawu testowego podczas wyświetlania systemu operacyjnego Vista sięgał 122W, natomiast pod pełnym obciążeniem komputer pobierał ok 192W.

To niewiele, bo wolniejszy GeForce 9800GT pobiera pod obciążeniem ok 240W, a więc aż 50 W więcej. Karty z procesorami Radeon HD 4770 wykonane zgodnie z wzorcowym projektem ATI wyposażone są w wysoki rozbudowany układ chłodzenia. Model ASUS-a ma inny układ chłodzenia – miedziany okrągły radiator z cicho pracującym wentylatorem. Pod względem wydajności nowy Radeon wypada bardzo dobrze. Jest wyraźnie szybszy od modeli GeForce 9800 GT i jednocześnie nieco wolniejszy niż karty ATI Radeon HD 4850. Generalnie pod względem cenowym najnowszy produkt ATI to świetna propozycja dla osób poszukujących szybkiej karty która w większości gier będzie w stanie wyświetlać płynny obraz w rozdzielczościach 1920x1200 pikseli.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier