ATI Radeon HD 5450

Zalety:

  • Wsparcie dla DirectX 11
  • Bardzo niski pobór mocy w spoczynku i pod obciążeniem

Wady:

  • Szeroki system chłodzenia
  • Bardzo niska wydajność 3D

Od wprowadzenia na rynek układu graficznego ATI Cypress (instalowany w Radeonach HD 5870), AMD wprowadza na rynek kolejne układy bazujące na tym najmocniejszym z procesorów graficznych. Powstają one poprzez dzielenie Cypresse’a na części. Dzięki temu otrzymujemy układy o tych samych możliwościach technologicznych, ale odpowiednio mniej wydajne. Najnowszą i zarazem najtańszą odmianą jest Radeon HD5450 z układem ATI Cedar.

Od wprowadzenia na rynek układu graficznego ATI Cypress (instalowany w Radeonach HD 5870), AMD wprowadza na rynek kolejne układy bazujące na tym najmocniejszym z procesorów graficznych. Powstają one poprzez dzielenie Cypresse’a na części. Dzięki temu otrzymujemy układy o tych samych możliwościach technologicznych, ale odpowiednio mniej wydajne. Najnowszą i zarazem najtańszą odmianą jest Radeon HD5450 z układem ATI Cedar. Cedar tworzony jest w procesie technologicznym 40 nm. Układ został wyposażony w 4 potoki renderingu i 80 zunifikowanych jednostek przetwarzania, czyli tak jak Radeon HD 4350. Jak można się zorientować na dzisiejsze wymagania to raczej niewiele , tak wiec i wydajność karty Radeon HD 5450 z tym układem raczej nie powali na kolana.

Cedar wspiera oczywiście wszystkie najnowocześniejsze technologie , takie jak : DirectX11, ATI Eyefinity i ATI Stream. Trzeba jednak przyznać, że niska wydajność nie pozwala na sprawne wykorzystywanie części z nich.

Dostarczona do nas karta Radeon HD5450 wyposażona była w pasywny system chłodzenia. Z jednej strony to dobrze – brak hałasu, z drugiej, radiator był na tyle szeroki, że blokował slot obok PCI-Express x16. To tym bardziej niedopatrzenie, że kartę przeznaczono głównie do montażu w małych obudowach. Na śledziu karty umieszczono wyjścia DVI, D-Sub i DisplayPort. Tak wygląda ona gdy korzystamy ze standardowego śledzia. W zestawie był też niższy, przeznaczony do wąskich obudów. Wówczas do dyspozycji użytkownika pozostają na nim wyjścia DVI i DisplayPort.

Karta zużywa bardzo mało prądu. Zestaw z nią potrzebował w spoczynku 94 W mocy a pod obciążeniem do 141 W. Dla samego układu pobór mocy w spoczynku ATI określa na 6,4 W zaś typowy podczas pracy to około 19 W.

Testowana przez nas konstrukcja referencyjna wyposażona była w 512 MB pamięci GDDR3. Szerokość szyny danych pamięci to zaledwie 64-bity a częstotliwość pracy 1800 MHz. Układ graficzny na karcie pracował z częstotliwością 650 MHz.

Testy wykazały, że do grania w nowe, wymagające gry karta raczej się nie nadaje. Płynnie obraz był wyświetlany tylko w niskich rozdzielczościach i po zredukowaniu szczegółów. Wydajność, jest wprawdzie wyższa niż w Radeonach HD 4350, ale ogólnie przydatność obu tych kart do grania jest porównywalna. Za to do wyświetlania obrazu 2D, czy oglądania filmów karta nadaje się doskonale, szczególnie, że może wyświetlać obraz na wielu monitorach na raz.

Niewątpliwie zaletą karty jest możliwość współpracy w trybie Hybrid CrossFire z odpowiednią grafiką zintegrowaną w chipsecie płyty głównej, co podniesie wydajność całości nawet o kilkadziesiąt procent. Dotyczy to jednak na razie wyłącznie procesorów AMD i wspomnianej wcześniej grafiki zintegrowanej w chipsecie. Nie wiadomo jeszcze czy będzie możliwa współpraca karty z układem graficznym zintegrowanym w procesorze.

ATI Radeon HD 5450 to karta dla użytkowników o absolutnie minimalnych wymaganiach jeśli idzie o szybkość przetwarzania obrazu 3D. Dobrze za to sprawdzi się w zadaniach innego typu jak np. oglądanie filmów czy praca z dwoma monitorami.