ATI Radeon HD 5570

W ostatnim czasie co tydzień AMD prezentuje nową kartę graficzną. Tym razem doczekaliśmy się premiery karty ATI Radeon HD 5570. Należy ona do niższego segmentu rynku, ale wspiera wszystkie najnowocześniejsze technologie, a jej wydajność wystarczy najmniej wymagającym użytkownikom.

ATI Radon HD 5570 wykorzystuje układ graficzny ATI Redwood – taki sam jak w HD 5670. Układ w testowanej przez nas karcie dysponował 8 potokami renderingu i 400 zunifikowanym jednostkami przetwarzania. Rdzeń karty pracuje z zegarem 650 MHz, czyli o 125 MHz mniej niż w HD 5670. Kolejną różnicą pomiędzy tym kartami jest rodzaj zastosowanej pamięci. Na HD 5570 użyto pamięci GDDR3 o częstotliwości pracy 1800 MHz. Szerokość szyny danych pamięci to 128-bitów, a pojemność 1024 MB.

Układ graficzny ATI Redwood wspiera takie technologie jak : DirectX11, ATI Eyefinity i ATI Stream. Możliwe jest wyświetlanie obrazu nawet na trzech monitorach na raz i to w różnych trybach. Karta nie ma możliwości współpracy z drugą identyczną w trybie CrossFireX, ale za to powinna współpracować w trybie Hybrid CrossFire z układem graficznym z chipsetu płyty głównej.

Testowana przez nas karta wyposażona była w wyjścia: D-Sub, DVI i HDMI. Dzięki wymiennemu śledziowi możliwy jest jej montaż w płaskich obudowach, ale wówczas traci się wyjście D-Sub. Na szczęście na karcie montuje się układ chłodzenia składający się z płaskiego radiatora na układzie graficznym i kościach pamięci i niewielkiego wentylatora. Wprawdzie wentylator jest słyszalny, ale za to karta jest wąska i nie blokuje gniazda obok PCI-Express x16.

Pobór mocy układu ATI określa na 9,7 W w spoczynku i do 37 W pod obciążeniem. W czasie testów, dla całej platformy wartości te kształtowały się na poziomie odpowiednio 95 i 154 W.

Karta nie jest demonem wydajności co wykazały testy, ale wystarczy do grania w starsze gry lub nowsze ze zredukowaną rozdzielczością i szczegółami. Wolniejszy zegar rdzenia i inny rodzaj pamięci sprawiają, że jest ona o kilkadziesiąt procent mniej wydajna od Radeona HD 5670, ale za to kilkakrotnie wydajniejsza od Radeona HD 5450.

ATI Radeon HD 5570 powinien kosztować około 300 zł. Trzeba przyznać, że uwzględniając wszystkie składowe, jest to karta znacznie atrakcyjniejsza niż nieco tańszy HD 5450. Jest od niego mniejsza, kilkakrotnie bardziej wydajna, co oznacza, że nadaje się już do grania i równie nowoczesna, przy czym technologie da się tutaj częściej wykorzystać.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: