Acer Aspie One D270-26Dkk

Acer Aspie One D270 to klasyczny netbook z 10,1 calowym ekranem, na pierwszy rzut oka przypomina konstrukcję jakich wiele. Dla nas jest jednak szczególny, bo to pierwszy netbook na nowej platformie Cedar Trail z procesorem Atom N2600. Zaznaczmy, że opisujemy model przedprodukcyjny Aspire One D270-26Dkk, który wyposażony jest w baterię o pojemności o połowę mniejszej niż modele, które znajdą się w sprzedaży.

Obudowa

Acer Aspie One D270 wyposażony jest w obudowę z charakterystycznym dla tej serii wzorkiem umieszczonym na klapie monitora, w kształcie rozchodzących się kręgów na wodzie. Góra netbooka wykończona jest na wysoki połysk, spód i obudowa klawiatury są matowe. Na błyszczących elementach obudowy zostają odciski palców, widoczne są też pod światło mikroryski. Matowe wnętrze pozbawione jest tych wad. To sztywna i zwarta konstrukcja, która jest dobrze wykonana. Netbook ten razem z niewielką baterią o pojemności 2200 mAh waży równo kilogram.

Ekran

Acer Aspie One D270 wykorzystuje niewielką matrycę o przekątnej 10,1 cali, która pracuje w naturalnej rozdzielczości 1024x600 pikseli. Oferuje ona całkiem szerokie kąty widzenia w poziomie i wąskie w pionie. Jakość generowanego obrazu jest przeciętna a niska rozdzielczość ekranu powoduje, że pracować da się tylko z jednym otwartym oknem. To niestety wada większości netbooków wyposażonych w wyświetlacze tej wielkości. o wiele wygodniejsze są pod tym względem netbooki z ekranami o przekątnej 11,6 cali (1366x768 pikseli), jak np. Acer Aspire One 722-C6Crr.

Zobacz również:

  • Najlepsze tanie laptopy w 2023 roku - który komputer wybrać?

Wyposażenie

Acer Aspie One D270 wyposażony jest w wygodną klawiaturę o wymiarach (24,5x9,5 cm -dł. x szer.), która zajmuje niemal całą dostępną przestrzeń obudowy. Tuż pod nią znajduje się touchpad z dwoma przyciskami. Nie jest on duży (7,5x4 cm), ale do pracy na wyjazdach w zupełności wystarczy.

Zastosowanie nowej platformy Intela Cedar Trail znacząco poprawiło możliwości nowych netbooków, bo wreszcie na wyposażeniu znalazło się gniazdo HDMI. Niestety w dalszym ciągu brakuje szybkiego interfejsu USB 3.0, ale to wada większości netbooków, niezależnie od tego czy wykorzystują platformę Intela czy AMD.

Acer Aspie One D270 wyposażony jest w trzy gniazda USB 2.0, z których dwa zamontowano z prawej strony obudowy a pozostałe z lewej strony. Gniazdo VGA pozwala podłączyć monitor zewnętrzny a tuż obok niego umieszczono gniazdo LAN (netbook wyposażony jest w kartę sieciową o prędkości 10/100 Mbit).

Twardy dysk o pojemności 320 GB i prędkości 5400 obr./min, do podstawowych zadań w zupełności wystarczy. Dzięki temu, że w netbooku zastosowano najnowszy chipset, dysk może pracować w trybie UDMA 6, co przekłada się na nieco lepsze osiągi.

Acer Aspie One D270-26Dkk

Acer Aspie One D270-26Dkk - HDD

Acer Aspie One D270-26Dkk

Acer Aspie One D270-26Dkk - HDD

Acer Aspie One D270 wykorzystuje dwurdzeniowy procesor Intela Atom N2600, który wyposażony jest w 1 MB cache L2 i zegar o prędkości 1,6 GHz. Dzięki technologii Hyper-Threading w systemie rozpoznawany jest jak jednostka czterordzeniowa (dwa rdzenie fizyczne i dwa logiczne) i potrafi wykonać do czterech wątków w jednym cyklu zegara. Procesor ten wykonany jest w technologii 35 nm i razem układem graficznym Intela GMA HD 3600 i kontrolerem pamięci DDR3 pobiera zaledwie 3,5 W (współczynnik TDP). To ponad połowę mniej niż jego dwurdzeniowy poprzednik - Atom N570 o podobnym taktowaniu (8,5 W), który był wykonany w technologii 45 nm.

Acer Aspie One D270 wyposażony jest w 1 GB pamięci RAM DDR 3. To niewiele, zważywszy na to że pamięć RAM jest obecnie bardzo tania. Moduł 4 GB SO-DIMM możemy kupić już za niecałe 100 zł. Niestety w przypadku netbooków zbudowanych na platformie Intela, w dalszym ciągu maksymalna obsługiwana pojemność pamięci RAM to 2 GB.

Acer Classroom Manager

Do netbooka dołączane jest oprogramowanie Acer Classroom Manager, które umożliwia z poziomu głównego komputera wyświetlanie poleceń i wskazówek bezpośrednio na komputerach uczniów. Na początku lekcji nauczyciel może jednym kliknięciem włączyć wszystkie komputery w klasie oraz zalogować użytkowników. Mo,ze na bieżąco monitorować aktywność uczniów podczas lekcji obejmującą korzystanie z Internetu, aplikacji, komunikatorów oraz klawiatury. Wszystkie komputery w klasie są reprezentowane przez miniaturki z podglądem pulpitu, na który7m pracuje uczeń. Po zakończeniu zajęć można szybko wylogować użytkowników i wyłączyć wszystkie klasowe komputery.

Wyniki testów

Acer Aspie One D270 z procesorem Atom N2600 okazuje się równie wydajny jak netbooki wykorzystuje dwurdzeniowe procesory Intela Atom drugiej generacji (Pine Trail) . Szkoda, że producent nie wyposażył go w 2 GB moduł pamięci RAM, który z pewnością przyspieszyłby działanie systemu operacyjnego. Układ graficzny GMA HD 3600 , chociaż jest szybszy od poprzednika to i tak do gier kompletnie się nie nadaje. Jego najważniejszą cechą jest jednak to że wspomaga odtwarzanie filmów FullHD, co nie było możliwe na netbookach poprzedniej generacji. Niestety, w praktyce odtwarzanie filmów FullHD bywa bardzo chimeryczne. Bardziej wymagające próbki o bitrate powyżej 25 000 Mbit/s nie odtwarzają się płynnie. Takich problemów nie ma najwydajniejszy netbook w naszym rankingu Asus Lamborghini VX6s.

Acer Aspie One D270-26Dkk

Acer Aspie One D270-26Dkk - PCMark Vantage

Acer Aspie One D270-26Dkk

Acer Aspie One D270-26Dkk

Acer Aspie One D270-26Dkk

Acer Aspie One D270-26Dkk - HDD

Acer Aspie One D270-26Dkk

Acer Aspie One D270-26Dkk - 3DMark06

Acer Aspie One D270-26Dkk

Acer Aspie One D270-26Dkk - 3DMark06 - CPU

Czas pracy na baterii

Testowany przez nas model Acer Aspie One D270 wyposażony w niewielki akumulator o pojemności 2200 mAh, to model przedprodukcyjny. W sprzedaży znajdziecie modele z baterią o pojemności 4400 mAh, które powinny osiągać lepsze wyniki. Trzeba jednak przyznać że jak na zastosowany akumulator to netbook ten działa całkiem długo na baterii ( prawie cztery godziny przy niezbyt dużym obciążeniu). Trochę lepszy pod tym względem okazał się netbook MSI Wind U180, który wyposażony jest w ten sam procesor i akumulator.

Acer Aspie One D270-26Dkk

Acer Aspie One D270-26Dkk - Akumulator

Acer Aspie One D270-26Dkk

Acer Aspie One D270-26Dkk - Czas pracy na baterii

Acer Aspie One D270-26Dkk

Acer Aspie One D270-26Dkk - Czas pracy na baterii

Wnioski

Do podstawowych zadań, takich jak praca z aplikacjami internetowymi i biurowymi netbook w zupełności wystarczy. Po podłączeniu do telewizora, może również posłużyć do odtwarzania niezbyt wymagających filmów Full HD i wszystkich nagranych w rozdzielczości 720p. Jeżeli do tej pory korzystaliście z netbooka wyposażonego w jednordzeniowego Atoma, to po przesiadce na sprzęt z platformą Cedar Trail odczujecie wyraźną zmianę na lepsze.

Zobacz inne testy netbooków


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: