Acer Aspire 4810T

Zalety:

  • Ciekawy wygląd
  • Jakość wykonania
  • Długi czas pracy na baterii

Wady:

  • Niska wydajność

Nie jesteś zwolennikiem netbooków, bo są wolne i niezbyt wygodne w obsłudze? Wybierz więc laptop Acer Aspire 4810T, który również został wyposażony w energooszczędny procesor, tyle że wydajniejszy, a do tego otrzymał sporą, 14 calową matrycę i wygodną klawiaturę.

Aspire 4810T wykorzystuje najwydajniejszy procesor z serii Core 2 Solo (U3500), 14 calową matrycę oraz 320 GB twardy dysk. Zintegrowany układ graficzny Intela 4500MHD do gier się nie nadaje, bo to

produkt nastawiony głównie na uzyskanie niskiej ceny kosztem wydajności. Dzięki takiej konfiguracji Acer pomimo, że nie oferuje wysokiej wydajności, bez problemów pracuje w Viście, wytrzymuje na baterii ponad siedem godzin, czyli tyle samo co dobrej jakości netbook, a dodatkowe porty i większa 14 calowa matryca powinny zrekompensować wyższą cenę. Jest przy tym nieduży, więc bez problemów weźmiesz go ze sobą na dłuższy wypad.

Obudowa

Trzymając laptop za lewy bok szybko zauważymy, że obudowa ugina się w miejscu, gdzie zamontowany jest napęd optyczny. Kolejny aspekt, na który zwróciliśmy uwagę to dosyć cienka górna klapka, która nie jest wystarczająco sztywna i ugina się przy mocniejszym dociśnięciu, co prowadzi do wyginania się matrycy. Poza tym jest to ładnie zaprojektowany laptop, który jakością wykonania może konkurować ze znacznie droższymi konstrukcjami. Jest nieduży (338x240x26 mm), a klawiatura z płaskimi klawiszami o wymiarach 17x17 mm jest wygodna w użyciu. Powyżej klawiatury zamontowano przycisk do wysuwania tacki napędu optycznego. Z przodu laptopa umieszczono dużą, widoczną nawet z daleka diodę, która zmienia kolor w zależności od tego, czy laptop jest podłączony do gniazdka elektrycznego, czy pracuje na baterii.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – USB, otwory wentylacyjne, VGA, HDMI, USB, 2 gniazda audio

Przód - otwory wentylacyjne, czytnik kart pamięci

Prawa strona – napęd optyczny, USB, LAN, gniazdo zasilania, Kensington Lock

Tył – bateria

Matryca

Zastosowana matryca z podświetleniem LED oferuje rozdzielczość 1366x768 pikseli. Ma błyszczącą powłokę, która utrudnia pracę w oświetlonych pomieszczeniach lub na dworze w słoneczny dzień. Matryca jest dosyć jasna, ma słabiej podświetlony dół. Na uznanie zasługuje dobre odwzorowanie barw o czym świadczy niski współczynnik DeltaE (8 pkt – im mniej pkt. tym mniejsze odchylenie od wzorca) oraz dobre kąty widzenia.

Podzespoły

Platforma Intela Centrino z procesorem Solo to udana alternatywa dla Atoma. Wykorzystywany w Acerze procesor Intel Core Solo U3500 oferuje niski pobór prądu (5,5 W). To jednordzeniowa konstrukcja, która w testach wypada wolniej niż jej dwurdzeniowe odpowiedniki, jest jednak szybsza niż popularny Atom N270. Różnica pomiędzy Solo U3500 a Atomem N270 jest nieduża (Atom- 336 pkt, U350 – 489 pkt w teście procesora Performance Test), ale w praktyce pozwala na używanie Visty, o ile laptop dysponuje 2 GB pamięci RAM.

Wydajność

Procesor U3500 w połączeniu z 4 GB pamięci RAM oraz 320 GB twardym dyskiem w przeciwieństwie do komputerów na Atomie dobrze radzi sobie w Viście. Zastosowany układ graficzny Intela GMA 4500 MHD do gier się jednak nie nadaje. Nawet przy minimalnych ustawieniach takie tytuły jak FarCry2, S.T.A.L.K.E.R Clear Sky pracują zbyt wolno. Niestety problem możemy mieć też z odtwarzaniem filmów wysokiej rozdzielczości, bo procesor jest jednak za wolny.

Aspire 4810T to laptop przeznaczony raczej do pracy niż do zabawy i w takich zastosowaniach spisuje się wyśmienicie. Gdy pracujemy z pakietami biurowymi prawie go nie słychać, a niski pobór prądu nie obciąży zbytnio domowego rachunku (ok. 30 W przy znacznym obciążeniu).

Czas pracy na baterii

To mocna strona tej konfiguracji, bo laptop, nawet gdy go intensywnie wykorzystujemy, potrafi pracować 9 godzin. Co istotne, korzystając ze specjalnego trybu wydłużającego czas pracy na baterii (aktywowanego specjalnym przyciskiem), możemy wydłużyć czas pracy na baterii o kolejne kilkadziesiąt minut. W sumie podczas normalnej pracy z pakietami biurowymi powinniśmy bez problemów pracować na nim przez 10-11 godzin.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier