Acer Aspire 5738ZG-423G25Mn

Zalety:

  • Dobra jakość wykonania
  • Dobry stosunek możliwości do ceny
  • Przyzwoity czas pracy na baterii
  • Duża klawiatura

Wady:

  • Duże wymiary

Aspire 5738ZG-423G25Mn okazuje się równie dobry jak jego droższe odpowiedniki, jest co prawda od nich wolniejszy i wykonany z tańszych materiałów, ale i tak oferuje dobrą jakość wykonania i dużą uniwersalność za rozsądne pieniądze.

Laptop wyposażony jest w wyświetlacz LCD Acer CineCrystal o przekątnej 15,6 cali w popularnym formacie 16:9, który pozwala na optymalne wyświetlanie filmów. Wyposażony jest w system do wideokonferencji Acer Video Conference, na który składa się kamera internetowa Acer Crystal Eye oraz telefon VoIP Acer Xpress na Bluetooth, który wyposażony jest w funkcję głośnomówiącą. Za wydajność odpowiada procesor Intela Core 2 Duo T4200 (maksymalny pobór prądu 35 W), który jest często wykorzystywaną jednostką w tańszych laptopach. Dobrze współgra z ekonomicznymi kartami graficznymi, jak wykorzystywany układ NVIDII GeForce G 105M. To laptop przeznaczony głównie do pracy, choć bez problemów odtworzy film, da się na nim pograć również w starsze tytuły.

Obudowa

Jak na konstrukcję za mniej niż 3000 zł obudowa okazuje się zadziwiająco dobra i chociaż pozbawiona jest droższych elementów z aluminium, wygląda całkiem ciekawie. Ma sztywną pokrywę, która dobrze chroni matrycę, miłe dla oka obłe kształty i dużą klawiaturę z osobną częścią numeryczną. Bardzo wygodnie się na niej pracuje, a dodatkowym plusem jest duży touchpad z wydzieloną osobną częścią do przewijania okien. Obudowa nawet przy bliższych oględzinach okazuje się dobrze wykonana i powinna nam długo służyć.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – gniazdo zasilania, LAN, HDMI, VGA, 2x USB, gniazda audio

Przód – czytnik kart pamięci

Prawa strona – 2x USB, napęd optyczny, modem, Kensington Lock

Tył – otwory wentylacyjne

Podzespoły

Karta graficzna NVIDII GeForce G 105M i zastosowany procesor Intela T4200 należą do ekonomicznych konstrukcji dla mniej wymagających użytkowników. Oferują przy tym dobry stosunek wydajności do ceny dlatego chętnie są wykorzystywane w tańszych laptopach. Szczególnie istotna w tym tandemie jest karta graficzna, która pomimo, że jest jedną z wolniejszych wśród modeli z serii GeForce G 100 NVIDII i tak oferuje wyższą wydajność od Intela GDMA 4500MHD.

Pomimo, że zastosowana karta graficzna lepiej spisuje się niż większość układów z laptopów w podobnej cenie, to nowych gier na Acerze Aspire 5738ZG-423G25Mn nie uruchomimy. Nawet przy zmniejszonej liczbie detali i wyłączonej bibliotece DX10 uzyskana prędkość w takich grach jak FarCry 2, S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky nie przekracza 20 kl./s. Niskie osiągi w grach potwierdza wynik poniżej 600 pkt w teście 3DMarka Vantage. Można za to pokusić się o uruchomienie nieco starszych gier bo, z nimi powinniśmy mieć stanowczo mniej problemów. Laptop doskonale spisuje się Viście, możemy też na nim odtworzyć film w wysokiej rozdzielczości, najlepiej przy wspomaganiu technologii PureVideo HD NVIDII, z którą kompatybilna jest zamontowana karta graficzna.

Czas pracy na baterii

Acer Aspire 5738ZG-423G25Mn z baterią Li-ion 4400 mAh potrafi pracować około 3 godzin na baterii. Nie jest to wynik, który budziłby nasz zachwyt, jednak gdy weźmiemy pod uwagę tylko tanie laptopy, okaże się, że jest to jeden z dłużej działających notebooków (w przedziale cenowym do 3500 zł).