Acer Aspire 5750G (2414G50Mnkk)

Acer Aspire 5750G to uniwersalny laptop za rozsądne pieniądze. Pod względem jakości wykonania, stylistyki może konkurować z droższymi modelami. Wyposażony w procesor Intela Core i5 i zewnętrzną kartę graficzną NVIDII GeForce GT 540M zapewnia bardzo dobry stosunek wydajności do ceny. Uruchomimy na nim nawet najnowsze gry a dzięki technologii NVIDII Optimus długo też działa na baterii.

Budowa

Acer Aspire 5750G zaskakuje prostym ale stylowym wzornictwem. Pod względem jakości wykonania nie można mu nic zarzucić. Grafitowo czarna obudowa, z charakterystycznym wzorkiem, wygląda nietuzinkowo, nie widać na niej drobnych rysek, również odciski palców nie są tak widoczne jak w przypadku obudów wykonanych na wysoki połysk. Laptop jest sztywny, wszystkie elementy ma dobrze spasowane. Wyposażony jest w ekran o przekątnej 15,6 cali, co klasyfikuje go do średniej wielkości laptopów (381x253x34 mm 0 dł./gł./wys.), waży niecałe 2,5 kg.

Acer Aspire 5750G - DANE TECHNICZNE

Ekran 15,6", 1366x768 pikseli

Wymiary i waga 381x253x34 mm, 2,46 kg

Procesor Intel Core i5 2410M

Pamięć RAM 4096 MB DDR3 1333

Karta graficzna NVIDIA GeForce 540M

Twardy dysk 500 GB

Napęd optyczny Slimtype DVD A DS8A5SH

Czytnik linii papilarnych nie

USB 3.0 (liczba) 0

USB 2.0 (liczba) 3

eSATA (liczba) 0

Modem 3G nie

LAN 1 Gb tak

WLAN b/g/n

Bluetooth tak

VGA tak

HDMI tak

DisplayPort nie

Acer Aspire 5750G - pełna specyfikacja

Możliwości

Acer Aspire 5750G zaskakuje nie tylko wyglądem i jakością wykonania, również jego możliwości są ponadprzeciętne jak na laptop do 2500 zł. Wyposażony jest w technologię NVIDII Optimus, która optymalizuję pracę laptopa na baterii. Dzieje się to w prosty sposób, Acer Aspire 5750G wyposażony jest w dwa układy graficzne: jeden zintegrowany z procesorem i drugi wydajniejszy w zewnętrznej karcie graficznej. Gdy uruchamiamy gry, lub inne programy wymagające wydajnej karty graficznej laptop automatycznie przełącza się na zewnętrzną kartę graficzna. W sytuacji gdy odłączymy zasilanie i pracujemy na baterii zewnętrzna karta graficzna jest wyłączana na korzyść zintegrowanego z procesorem układu Intel GMA HD 3000. Korzyść jest ogromna, bo laptop pobiera wówczas kilkadziesiąt wat energii mniej. Najfajniejsze jest jednak to że wszystko dzieje się bez ingerencji użytkownika. Jeżeli nam to nie odpowiada możemy sami przypisać jaka karta graficzna ma być wykorzystywana w konkretnym programie, wystarczy uruchomić sterownik NVIDII.

Wydajność

Acer Aspire 5750G wykorzystuje najnowszą platformę Intela SandyBridge, w skład której wchodzą procesory z serii Core i3 (pozbawione technologii TurboBoost), Core i5 i najwydajniejsze Core i7. Testowana konfiguracja bazowała na procesorze Intel Core i5 2410M. To dwurdzeniowa jednostka, z możliwością przetwarzania do czterech wątków jednocześnie (Hyperthreading) o taktowaniu nominalnym 2,3 GHz, które gdy nie korzystamy ze wszystkich rdzeni może zostać podniesione do 2,9 GHz. Procesor ten oferuje dobry stosunek możliwości do ceny, zapewnia komfortową pracę z systemem Windows 7, przyda się też do domowej obróbki zdjęć, filmów i gier. Pomaga mu w tym zewnętrzny układ graficzny GeForce GT 540M, który posiada wsparcie dla biblioteki DX11 i ma własną pamięć - 1024 MB. To karta graficzna ze średniego przedziału, czyli podobnie jak procesor o dobrym współczynniku wydajności do ceny.

Testując Acer Aspire 5750G nie mogliśmy oprzeć się pokusie sprawdzenia jego wydajności w grach. Warto było bo laptop ten umożliwi nam uruchomienie nawet nowych tytułów o ile będziemy wykorzystywać bibliotekę DX 10 a nie bardziej wymagającą DX11.

Acer Aspire 5750G - wyniki testów

Czas pracy na baterii

Acer Aspire 5750G po raz kolejny nas pozytywnie zaskoczył. Spodziewaliśmy że wykorzystanie technologii NVIDII Optimus i dwóch układów graficzny znacząco podniesie czas pracy na baterii. Wynik jednak przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Acer Aspire 5750G z akumulatorem o pojemności 4400 mAh pracuje ponad siedem godzin (429 minut w teście MobileMark2007 Reader). To jedna z najdłużej działających na baterii konstrukcji z ekranem 15,6 cali.

Wnioski

Acer Aspire 5750G pozytywnie zaskakuje jakością wykonania, wyglądem i wydajnością. To laptop o dużych możliwościach za rozsądne pieniądze, sprawdzi się w codziennych zastosowaniach, grach. Tandem procesora Core i5 2410M i układu graficznego NVIDII GeForce GT 540M, pod względem wydajności w grach bije na głowę wszelkie zintegrowane konstrukcje a jest od nich niewiele droższy.

Najfajniejsze jednak jest to że Acer Aspire 5750G długo też działa na baterii, producentowi dzięki wykorzystaniu technologii NVIDII Optimus, udało się połączyć ogień z wodą. Możliwość uruchomienia Crysisa w trybie "High" (26 kl./s) i ponad siedem godzin pracy na baterii przy wykorzystaniu zintegrowanego układu graficznego robią spore wrażenie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: