Acer Aspire 6935G-944G32Bn

Kinowa panorama nie jest już domeną wyłącznie notebooków z dużymi ekranami o rozdzielczości FullHD. Nowe modele z serii Aspire oferują proporcje 16:9 również w wyświetlaczach o mniejszych przekątnych.

Szesnastocalowa matryca Aspire 6935G ma rozdzielczość 1366x768, a więc typową dla telewizorów LCD HD Ready. Dzięki proporcjom obrazu 16:9 większość filmów będzie wypełniała cały ekran bez zbędnych czarnych pasów, jak to ma miejsce w dotychczas stosowanych wyświetlaczach panoramicznych 16:10. Oczywiście filmom zarejestrowanym w superpanoramie (np. w proporcjach 2,45:1) czarne pasy nadal będą towarzyszyć, lecz ich powierzchnia będzie mniejsza.

Matryce 16:9 daję mniej powodów do zadowolenia użytkownikom aplikacji biurowych, w których zwykle ważniejsza jest pionowa wielkość okien. Z jednej strony, arkusze kalkulacyjne pokażą więcej kolumn, ale kosztem mniejszej liczby wierszy. Pionowa orientacja dokumentów tekstowych także niezbyt pasuje do panoramicznych wyświetlaczy – tu ratunkiem jest edycja w widoku normalnym, a nie widoku strony. Generalnie proporcje 16:9 zdecydowanie bardziej nadają się do rozrywki niż pracy.

Seria Aspire jest dedykowana właśnie miłośnikom multimediów, więc zastosowanie szerokiego LCD, który dotychczas zarezerwowany był tylko dla modeli FullHD, należy uznać za ruch we właściwym kierunku. Tym bardziej, że wyświetlacz cechuje się szerszym zakresem reprodukcji barw (tzw. wide color gamut), obejmującym praktycznie całe spektrum ustalone dla standardu HDTV. Szkoda tylko, że ekran Aspire 6935G nie został skalibrowany – z pomiarów wynika, iż należałoby mu mocno zredukować barwę niebieską.

Testowany Acer nie należy do małych, a wagę 3,3 kg trudno uznać za przyjazną w podróży. Jak wszystkie nowe modele z rodziny Aspire, zaprojektowany został według koncepcji Gemstone Blue, czyli obłych kształtów przypominających puzderko, w których dominuje kolor ciemnogranatowy. Wzrok przyciąga holograficzne wieko ekranu z podświetlanym logo firmy, tuba subwoofera z tyłu notebooka, jak również oryginalny, ale dość udziwniony dotykowy panel CineDash do sterowania multimediami umieszczony po lewej stronie czarnej, gładkiej klawiatury. Wygodny, bezszczelinowy touchpad umieszczony w zagłębieniu ma tę samą, lekko chropowatą fakturę, co podłoże pod nadgarstki. Natomiast przyciski umieszczone pod touchpadem są przykładem nieudanej konstrukcji: wymagają sporego nacisku i nie dają użytkownikowi pewności działania.

Aspire 6930G w konfiguracji 944G32Bn wyposażony został w mocne podzespoły, czytnik Blu-ray, tuner TV cyfrowej oraz wyjścia HDMI i eSATA. W naszych testach notebook zachwycał szybkością pracy, uzyskując doskonałe rezultaty, w tym dwa rekordowe w swej kategorii cenowej. Co ciekawe, z wyjątkiem grafiki okazał się minimalnie wydajniejszy nawet od modelu Aspire 8930G – być może za sprawą twardego dysku o wyższej prędkości obrotowej (7200 obr./min). Jednak czas pracy na baterii wynoszący średnio 2 godz. 16 min dyskwalifikuje ten laptop jako urządzenie prawdziwie mobilne.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: