Acer Aspire 8930G-944G64Bn

Najmocniejszy z rozrywkowych Acerów doczekał się modernizacji. Platforma Centrino 2 i nowszy układ graficzny dodały mu skrzydeł.

Aspire 8930G jest następcą modelu 8920, który testowaliśmy wiosną. Wielki, multimedialny kombajn z 18-calowym ekranem FullHD (1920x1080) wyraźnie skorzystał na premierze platformy Centrino 2, ponieważ po zmianie głównych podzespołów laptop istotnie przyspieszył w naszych testach.

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że konfiguracja została poddana tylko drobnym korektom, to jednak miały one zasadniczy wpływ na wydajność. Procesor T9400 na pozór różni się od poprzednio stosowanego T9300 tylko ułamkiem w szybkości zegara, lecz wynika to z dość poważniejszego zabiegu, jakim było zwiększenie prędkości magistrali FSB z 800 do 1066 MHz (oczywiście podwyższenie FSB było możliwe dzięki nowemu, wydajniejszemu chipsetowi PM45). Z tego samego powodu przyspieszyła również pamięć RAM, która dodatkowo z technologii DDR2 awansowała na DDR3. Owe zmiany plus ulepszenia w architekturze procesora i użycie nowszej wersji układu graficznego GeForce dały bardzo wysoki, aż 76-procentowy wzrost wyniku MobileMark2007, 15-procentowy przyrost rezultatu PCMark Vantage i 7-procentowy 3DMark06. Jedynie wynik PCWorldBench 6 b2 pozostał niewzruszony.

Wymiana głównych podzespołów to najważniejsze zmiany w Aspire 8930G, ale na nich się nie skończyło. Czytnik Blu-ray jest teraz szybszy w obsłudze CD i DVD, dodano tuner TV cyfrowej, pojawiło się gniazdo eSATA oraz – po raz pierwszy wśród testowanych notebooków – wyjście DisplayPort (port cyfrowego audio i wideo konkurujący z HDMI). Oczywiście złącze HDMI wciąż jest dostępne.

Poprawiła się też jakość ekranu o szerokim zakresie reprodukcji barw (tzw. wide color gamut), obejmującym większe spektrum niż w standardzie HDTV. Matryca Aspire 8930G ma znacznie wyższy kontrast niż w 8920G i jest lepiej skalibrowana, choć z pomiarów wynika, iż wciąż należałoby dodać więcej czerwieni, mocno redukując jednocześnie barwę niebieską.

Bez zmian pozostała futurystyczna, ciemna stylistyka typowa dla nowych Aspire oraz duże gabaryty i waga przekraczająca 4 kg. Ten notebook oczywiście nie jest mobilnym narzędziem pracy, niemniej na pochwałę zasługuje jego długość działania bez zasilania sieciowego, wynosząca średnio 3 godziny – o kwadrans lepiej od poprzednika i 40 minut dłużej od mniejszego Aspire 6935G.