Acer Aspire 8935G

Zalety:

  • Ciekawy wygląd
  • Jakość wykonania
  • Dobra wydajność

Wady:

  • Wysoka cena

Rasowy DTR (Desktop replacement computer) z 18,4 calową matrycą, oferuje przyzwoitą wydajność i bogate wyposażenie. Z powodzeniem zastąpi standardowego peceta: możemy na nim oglądać filmy HD, grać w gry. Pod względem wydajności jednak znacznie ustępuje stacjonarnym komputerom w cenie 4000 zł.

Porównując osiągi Acera Aspire 8935G do typowego komputera dla graczy w cenie 4000 zł, szybko zauważymy przewagę tego drugiego rozwiązania. Acer ma jednak zasadniczą zaletę, można go wygodnie przenosić, a odpowiednio skonfigurowany, dzięki specjalnemu trybowi pracy, osiąga przyzwoite wyniki w długości pracy na baterii. Waży prawie 4 kg, ale tą niedogodność rekompensuje duża 18,4 calowa matryca i wygodna klawiatura z częścią numeryczną oraz osobnym, autonomicznym sterowaniem odtwarzaczem multimedialnym. Dzięki podświetlanej klawiaturze dobrze pracuje się na nim w nocy, bez potrzeby włączania dodatkowych źródeł światła.

Osoby, które szukają przenośnego i wydajnego laptopa, który będą często przenosić, wybierając Acera Aspire 8935G muszą liczyć się z tym, że będą obarczeni poważnym ciężarem. Obudowa jak przystało na konstrukcję typu DTR jest spora i waży prawie 4 kg, a z zasilaczem ponad 4,5 kg.

Obudowa

Laptop wyposażony jest w błyszczącą pokrywę matrycy, która jest sztywna i gruba. Dzięki temu jest dobrze chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi.. Wnętrze utrzymano w podobnej czarnej stylistyce, ale wykonane jest z materiału, na którym nie zostają odciski palców. Poszczególne elementy obudowy są dobrze dopasowane i starannie wykonane. Obudowa nawet przy mocniejszym dociśnięciu nie wypacza się, jest sztywna i mocna. Oprócz dodatkowych przycisków do sterowania odtwarzaczem multimedialnym do dyspozycji mamy tylko dwa dodatkowe przyciski (oprócz uruchamiającego komputer), które służą do wyłączania touchpada i uruchomienia trybu oszczędzania energii.

Dużym plusem tej konfiguracji jest duża klawiatura z częścią numeryczną (35,5x11 cm) i płaskimi klawiszami 1,7x1,7 mm. Dodatkowym atutem jest również duży touchpad o obszarze roboczym 9x5,7 cm (dł./szer.) z dwoma przyciskami, które przedzielone są czytnikiem linii papilarnych.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – gniazdo zasilania, LAN, VGA, Display port, HDMI, eSATA/USB, USB, FireWire, gniazda audio, ExpressCard 54

Przód – otwory wentylacyjne, czytnik kart pamięci, otwory wentylacyjne

Prawa strona – 2x USB, napęd optyczny, USB, Kensington Lock

Tył – otwory wentylacyjne

Matryca

Matryca jest duża (przekątna 18,4 cali) i oferuje rozdzielczość 1920x1080 pikseli, co sprawia, że na laptopie można bardzo wygodnie pracować i oglądać filmy. Wyposażono ją w błyszczącą powłokę typu "glare", która niebyt dobrze spisuje się w silnie oświetlonych pomieszczeniach. Jakość wyświetlanego obrazu nie odbiega zbytnio od przeciętnej. Główną wadą są dosyć wąskie kąty widzenia.

Podzespoły

Zastosowany procesor Intela Core 2 Duo T6400 to popularna jednostka o mocy 35 W i szynie FSB 800 MHz. Dobrze spisuje się w codziennych zastosowaniach i bardziej wymagających czynnościach jak np. oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości. W połączeniu z 4 GB pamięci RAM pozwala również rozwinąć skrzydła systemowi operacyjnemu Vista, który znany jest z dużego apetytu na moc procesora i pamięć operacyjną. Nie bez znaczenia jest też szybka karta graficzna ATI Radeon HD 4670. Bardzo podobną konfigurację tylko z nieco mniejszą ilością pamięci RAM (3 GB) oferuje laptop MSI EX625, który wyposażony jest w standardową matrycę 15,4 cali i mniejszą obudowę. Obie konstrukcje dysponują identyczną wydajnością, MSI jest jedna wyraźnie mniejszy i tańszy, dlatego warto przemyśleć zakup Acera, bo różnica w cenie w porównaniu do laptopa MSI jest znaczna a przecież możemy ją przeznaczyć na dobrej jakości monitor o przekątnej 22-24 cali.

Wydajność w grach

Połączenie szybkiego procesora, 4 GB pamięci RAM (DDR2 800) i karty graficznej ATI Radeon HD 4670 zaowocowało dobrymi wynikami w grach. Przy uruchomionej bibliotece DX 9 w rozdzielczości 1280x1050 pikseli komfortowo pogramy w takie tytuły jak S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky, FarCry2 i to z maksymalną liczbą wyświetlanych detali. Nawet po włączeniu biblioteki DX10 i przy ustawionych detalach i efektach na maksimum uzyskana średnia prędkość w grze FarCry 2 wyniosła 28 kl./s a w grze S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky 27 kl./s. O dobrej wydajności tej konfiguracji świadczy również wynik 26 kl./s jaki uzyskaliśmy w grze Crysis przy detalach ustawionych na wysokie i włączonej bibliotece DX10. Laptop, na którym można komfortowo pograć? Zdecydowanie tak, chociaż jeszcze kilka lat temu było to absolutnie niemożliwe.

Czas pracy na baterii

Komputery DTR nigdy nie oferowały długiego czasu pracy na baterii, co wynika z prostego faktu, że używają wydajniejszych podzespołów i większych matryc, które pobierają więcej prądu. Acer sprytnie rozwiązał ten problem udostępniając użytkownikowi dwa tryby pracy, chcąc maksymalnie wydłużyć czas pracy na baterii wystarczy nacisnąć przycisk Acer PowerSmart (zmniejszenie jasności matrycy, zmiana schematu kolorów na Vista Basic i obniżenie prędkości procesora o 40%) i przełączyć się z wydajniejszej karty graficznej ATI Radeon HD 4670 na wolniejszą, ale pobierającą mniej prądu grafikę Intela GMA4500MHD. W tym celu wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolne miejsce na pulpicie, wybrać opcję "Configure Switchable Graphics" i wybrać opcję "Power Saving GPU). Połączenie obu opcji radykalnie obniża zużycie energii (z 40-105 W do 20-50 W) i wydłuża czas pracy laptopa na baterii o kilka godzin. Ostatecznie komputer nawet z włączoną wydajniejszą kartą graficzną działa 160 minut na baterii (wydajność 157 pkt w teście SYSMarka 2007), a z opcjami oszczędzania energii 289 minut, choć należy liczyć się ze spadkiem wydajności ( 112 pkt w teście SYSMarka 2007). To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik może zadecydować na czym bardziej mu w danym momencie zależy: maksymalnie długim czasie pracy, czy dużej wydajności.

Jedynym mankamentem Acera Aspire 8935G jest brak dodatkowego gniazda eSATA, które pozwalałoby na wykorzystanie szybkich dysków zewnętrznych. HDMI, szybka karta bezprzewodowa Wi-Fi (a/g/n) jest na wyposażeniu.