Acer Aspire G Predator

Zalety:

  • Oryginalny wygląd
  • Wysoka wydajność
  • Tandem pojemnych dysków

Wady:

  • Trochę zbyt głośny przy minimalnym obciążeniu

Oryginalna maszyna do grania zbudowana na bazie Intela Core 2 Quad Q9450 i tandemie kart graficznych z układem NVIDII GeForce 9800 GTX. Dzięki futurystycznej obudowie jest to jeden z oryginalniejszych komputerów jakie możemy kupić.

Oryginalna maszyna do grania zbudowana na bazie Intela Core 2 Quad Q9450 i tandemie kart graficznych z układem NVIDII GeForce 9800 GTX. Dzięki futurystycznej obudowie jest to jeden z oryginalniejszych komputerów jakie możemy kupić.

Charakterystyczną cechą tego komputera jest obudowa o futurystycznym wyglądzie z szczękami otwierającymi się gdy wysuwa się tacka napędu optycznego. Ciekawie zaprojektowano również klapkę panelu przedniego, którą odchylamy do góry, a nie na bok. U góry obudowy wyprowadzono cztery gniazda USB oraz wejście i wyjście audio. Obudowa jest mocna i sztywna, wielkości średniej wieży, dwie wnęki 5,25 cala zajęte są przez dwa napędy optyczne w tym czytnik Blu-ray. Czytnik kart pamięci umieszono poniżej, dodatkowe gniazdo mini-FireWire umieszczono w panelu z czytnikiem kart pamięci. Z tyłu obudowy znajdziemy wyprowadzone cztery gniazda USB, dwa eSATA, S/PDIF, Firewire oraz audio. Do dyspozycji mamy również przycisk do zerowania biosu płyty głównej. Całość sprawia duże wrażenie i co istotne jest solidnie wykonane.

Wnętrze

Producent mógłby bardziej postarać się o pospinanie wszystkich kabli. Zamiast standardowego układu chłodzącego procesor powietrzem Acer zastosował kompaktowe chłodzenie wodą Asetek LCLC (Low Cost Liquid Cooling), które składa się z bloczku na procesor oraz miedzianej chłodnicy. Chłodnice przykręcono do otworu na wentylator w tylnej ściance obudowy, razem z 12 cm wentylatorem. Pompkę zintegrowano z bloczkiem chłodzącym procesor dlatego całość jak na układ chłodzący wodą zajmuje niewiele miejsca. Komputer wyposażony jest w tandem kart graficznych MSI opartych na układzie NVIDII GeFroce 9800 GTX, które ciężko nam będzie zdemontować bez odpinania kabli podłączonych do twardych dysków. Napędy optyczne jak i karty rozszerzeń mocujemy za pomocą zatrzasków. Ciekawie zaprojektowano mocowanie twardych dysków, do których dostęp mamy po otwarciu dolnych drzwiczek w panelu przednim obudowy. W sumie komputer wyposażony jest w cztery kieszenie z tym, że dwie zajęte są przez dwa twarde dyski WD 6400AKS.

Całość zasilana jest dosyć dużym zasilaczem firmy Delta o maksymalnej mocy 750 W, który wyposażony jest w cztery złącza zasilające do kart graficznych PCI Express. Producent nie musiał wiec stosować przejściówek. Mamy wygodny dostęp do procesora jak i pamięci. Zdjęcie panelu bocznego obudowy wymaga odkręcenia dwóch prowadnic panelu przedniego, sam panel boczny mocowany jest zatrzaskami, a nie śrubkami jak w większości obudów.

Wydajność

Komputer korzysta z starszej generacji kart graficznych, w grach ma jednak niezłego "kopa" wyciągając w Crysisie 30 kl./s w rozdzielczości 1680x1050 pikseli i 26 kl./s w rozdzielczości 1920x1080 pikseli przy detalach ustawionych na maksymalne. O dziwo jest to jedna z nielicznych konfiguracji która gorzej wypada w testach FarCre 2 i S.T.A.L.K.E.R-a niż Crysisie, wynika to raczej ze specyfiki tych gier niż rzeczywiście oddaje możliwości Predatora. Trzeba jednak przyznać, że zastosowanie dwóch starszej generacji kart graficznych to jedyny poważny minus tej konfiguracji, nie przemawia za tym nawet cena, bo karta graficzna a układem ATI Radeon HD 4850 X2 wydaje się lepszym wyborem i to za te same pieniądze.

Komfort pracy

Komputer wyposażony jest tylko w jeden wentylator chłodzący radiator układu wodnego zamontowanego na procesorze. Twarde dyski nie są schładzane dodatkowym wentylatorem. Z boku obudowy jak i w panelu bocznym zamontowano dodatkowe otwory wentylacyjne, które wspomagają proces wymiany powietrza.

Duży i mocny zasilacz (750 W) to dobra inwestycja w stabilność działania komputera bo tandem kart graficznych opartych na układzie NVIDII GeForce 9800 GTX potrafi pożerać sporo prądu. Dzięki specjalnie zaprojektowanym wnękom na twarde dyski mamy do nich szybki dostęp bez konieczności rozkręcania obudowy. Wystarczy odchylić dolną klapkę w przednim panelu i wyciągnąć kieszeń z dyskiem odblokowując jeden zaczep.

W pełni obciążony komputer potrafi generować hałas na poziomie 39 dB, co wyraźnie słychać, nie jest to jednak hałas, który przeszkadza w graniu. Podczas normalnej pracy głośność oscyluje w granicach 34 dB (przy uruchomionym systemie 33 dB), słychać jak komputer pracuje. Osoby pracujące nocą mogą odczuwać jednak dyskomfort.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier