Acer Aspire One 751h-52Br

Jeden z pierwszych netbooków z matrycą o przekątnej 11,6 cali. Oferuje pełnowymiarową klawiaturę i niezbyt dużą wydajność. Warto jednak zwrócić na niego uwagę, bo rzeczywiście większa matryca i klawiatura poprawiają komfort pracy na tym niewielkim komputerze.

Netbooki Acer Aspire One 751 oferowane są w czterech wersjach kolorystycznych – białej, ciemnoniebieskiej, czerwonej oraz czarnej. Oferując małe wymiary i długi czas pracy na baterii wyposażone są w procesor Intela Atom oraz chipset US15W Express. Najczęściej wyposażone są w twardy dysk o pojemności 160 GB, zintegrowaną kartę WiFi 802.11b/g, interfejs Bluetooth, a w niektórych przypadkach również modem 3G.

Niestety zastosowany procesor Z520 jest wolniejszy od popularnej jednostki N270/280. Do pracy z Windows XP, przeglądarkami internetowymi i pakietami biurowymi wystarczy, jednak nowsza Vista wyraźnie spowalnia, podobnie jak bardziej wymagające aplikacje.

Obudowa

Acer Aspire One 751h-52Br z 11,6-calowym ekranem stał się wyraźnie większy, lecz w dalszym ciągu jest to mały przenośny komputer, który nie zajmie w plecaku zbyt dużo miejsca. Waży nieco ponad kilogram i jest pry tym dosyć cienki – ok. 2,5 cm. Ma starannie wykonaną obudowę i wymienialny akumulator (Li-Ion 5200 mAh). Wyposażony jest w wygodną pełnowymiarową klawiaturę (27x10,5 cm – dł./szer.) z dużymi (1,8 mm) płaskimi klawiszami oraz touchpad typu "multi-gesture", który pozwala na nawigowanie i powiększanie zdjęć za pomocą gestów.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – LAN, zasilanie, 2x USB, gniazda audio

Przód – 2 przełączniki interfejsów bezprzewodowych

Prawa strona – czytnik kart pamięci, USB, Kensington Lock, VGA

Tył – bateria

Matryca

Pomimo tego że różnica pomiędzy 10 calową matrycą a 11,6 calową jest teoretycznie nieduża to z pewnością warto wybrać netbooka z większym ekranem. Pisanie tekstów, przeglądanie arkuszy kalkulacyjnych, stron internetowych jest na nim dużo wygodniejsze (rozdzielczość 1366x768 pikseli). Pod względem jakości wyświetlanego obrazu do zastosowanej matrycy nie mamy większych zastrzeżeń. Wyposażona jest w powłokę typu "glare" uważać więc należy aby światło nie padało bezpośrednio na ekran. Równomierność podświetlenia jest w normie, podobnie jak kontrast i ostrość. Przyzwoite są też kąty widzenia.

Wydajność

Zastosowany procesor i płyta główna nastawione są na uzyskanie maksymalnych oszczędności w poborze prądu. Procesor Atom Z520 (1,33 GHz, 2 W) okazuje się jeszcze mniej prądożerny niż N270 (1,6 GHz, 2,5 W) ale jest za to od niego wolniejszy o kilkanaście procent. Niby niedużo ale zważywszy na słabą wydajność procesorów Atom Intela różnica okazuje się odczuwalna. O grach zapomnijmy, procesor i układ graficzny nie są w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu zabawy z nowymi, a nawet starszymi grami co potwierdza wynik 597 pkt w teście 3DMarka03 i 84 pkt w teście 3DMarka06. Główne przeznaczanie tego malucha to praca z pakietami biurowymi, przeglądanie Internetu i to tylko gdy będziemy pracować na starszym i mniej wymagającym systemie Windows XP.

Czas pracy na baterii

Długi czas pracy na baterii to charakterystyczna cecha dobrego netbooka. Trochę się obawialiśmy jak sobie z tym testem poradzi konfiguracja Acera, bo co prawda wykorzystuje oszczędną platformę Intela z procesorem Z530, ale większa matryca pobiera więcej energii. Jak się okazało pomimo większej matrycy w dalszym ciągu Acer jest przydatnym mobilnym kompanem, który może pracować ponad 5 godzin na baterii, a odpowiednio skonfigurowany nawet ponad 6 godzin.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: