Acer Aspire One D150

Zalety:

  • Długi czas pracy na baterii
  • Bluetooth i Wi-Fi n
  • 10-calowy ekran

Wady:

  • większe wymiary i waga w porównaniu do serii A1x0
  • Niepewnie działające przyciski panelu dotykowego
  • Roczna gwarancja producenta

Następca udanego i bardzo popularnego netbooka Acera wreszcie otrzymuje większy ekran i długo działa na baterii.

Acer dość późno dołączył netbook do swego portfolio produktów, ale Aspire One okazał się strzałem w dziesiątkę. Jednak z czasem maluch Acera zaczął odstawać od konkurencji, która zaoferowała modele z większymi, 10-calowymi ekranami. Zazwyczaj są one mniej poręczne od wersji 8,9-calowych, lecz użytkownicy wyżej cenią komfort oczu nad wygodę transportu. Dlatego naturalną koleją rzeczy na rynku musiał się pojawić nowy Aspire One z większym wyświetlaczem – D150.

Patrząc na D150, od razu można stwierdzić, że modernizacja urządzenia nie skończyła się na samej matrycy. Producent postanowił gruntownie zmienić stylistykę netbooka: przeprojektowano mocowanie wieka, w wyniku czego po otwarciu pokrywy między ekranem a podstawą nie ma już dziury, w której dzieci mogły nieopatrznie uszkodzić sobie palce, powierzchnia wokół klawiatury ma fakturę imitującą szczotkowane aluminium, dzięki czemu nie zostają na niej tak wyraźne ślady palców, jak na gładkim plastiku, przyciski panelu dotykowego znalazły się w typowym miejscu – pod tabliczką zamiast na jej bokach (są jednak małe i niepewne w działaniu), zaś z obudowy zniknęło dodatkowe gniazdo kart pamięci SD, które w serii A1x0 służyło do powiększania dostępnej przestrzeni dyskowej (miało to szczególne znaczenie w modelach z modułami SSD zamiast napędu magnetycznego).

Zmiany poczyniono również w wyposażeniu komputera, wzbogacając go w łączność Bluetooth i Wi-Fi standardu n. Wart odnotowania jest wzrost pojemności podstawowej baterii z 2200 do 2700 mAh.W efekcie owych unowocześnień mały Acer przybrał na wadze 130 g, a jego gabaryty istotnie się powiększyły – D150 jest szerszy o centymetr od A150, głębszy o półtora i grubszy o około pół cm.

Testy wykazały niewielki wzrost szybkości pracy D150 w stosunku do poprzednika, ale ważniejsze jest znaczne wydłużenie działania netbooka Acera na akumulatorze – o ponad półtorej godziny. Aspire One pracuje teraz bez zasilania sieciowego prawie cztery godziny, co przy większym wyświetlaczu i lepszym wyposażeniu należy uznać za świetny wynik.