Acer Aspire Revo

Zalety:

  • Efektowna stylistyka
  • Płynnie odtwarza filmy HD
  • Sprawnie działa pod kontrolą Visty
  • HDMI

Wady:

  • Pomimo HDMI nie wysyła skompresowanych ścieżek audio Dolby TrueHD i DTS-HD do amplitunera

Mały i uniwersalny komputer to marzenie wielu osób, jeżeli do damy do tego niską cenę, ładną stylistykę i moliwość odtwarzania dowolnego filmu HD to mamy produkt, który może zrewolucjonizować rynek. Takim komputerem jest Acer Reevo.

Mały i uniwersalny komputer to marzenie wielu osób, jeżeli do damy do tego niską cenę, ładną stylistykę i moliwość odtwarzania dowolnego filmu HD to mamy produkt, który może zrewolucjonizować rynek. Takim komputerem jest Acer Reevo.

Dotychczasowe netbooki i nettopy budowane konstruowane na bazie platformy Intel Atom nie zapewniały odpowiedniej wydajności ponad tę, która wystarczała do obsługi prostych programów biurowych i filmów w niskiej rozdzielczości. Najnowsza platforma NVIDII ION, która również korzysta z procesorów Atom pozwala uniknąć tych problemów, dzięki zastosowaniu platformy NVIDII ze zintegrowanym układem graficznym GeForce 9400M. Wystarczą najnowsze sterowniki, które pozwolą na pełne wykorzystanie technologii CUDA aby cieszyć się filmami w wysokiej rozdzielczości i to nie tylko odtwarzanymi z płyty. Można też uruchomić na niej gry, jednak nie oczekujmy cudów jeśli chodzi o wydajność. Acer Aspire Revo zapewni płynną rozgrywkę tylko w prostszych grach uruchamianych w niższych rozdzielczościach.

ION możliwości

Istotną zaletą najnowszej platformy ION jest jej elastyczność bo skutecznie łączy małe wymiary ze sporymi możliwościami i co istotne przystępną ceną (Acer Revo ma kosztować ok 1000-1200 zł). ION może być wykorzystywany nie tylko do budowy małego komputera stacjonarnego, ale również netbooka, bo nie wymaga użycia dużych układów chłodzących i jest energooszczędna. Platformie ION przyznano również certyfikat Windows Vista. NVIDIA promuje platformę ION jako najmniejszy na świecie pełnoprawny komputer i jest w tym sporo racji, po pojawieniu się wersji z dwurdzeniowymi procesorami Atom, z pewnością będzie to propozycją, która może okazać się atrakcyjniejsza od typowych domowych desktopów służących do pracy i oglądania filmów.

Elagancki maluch

Acer prezentuje się bardzo ładnie, do tego zajmuje niewiele miejsca na biurku (195x195x38 mm). Obudowa wykonana jest z dobrego plastiku i dzięki specjalnej podstawce może stać w pionie jak i poziomie. Sprytny system mocowania pozwala na zainstalowanie komputera z tyłu każdego monitora lub telewizora LCD przystosowanego do uchwytu VESA. To idealne rozwiązanie gdy mamy małe biurko. Ciekawie zaprojektowano przycisk do uruchamiania komputera, który zintegrowano z ścianką boczną. Mocną stroną tego malucha jest bogate wyposażenie w różnego rodzaju złącza. Do dyspozycji mamy zwykłe gniazdo VGA do podłączenia monitora, HDMI w najnowszej wersji 1.3a obsługującej dźwięk wielokanałowy 7.1, cztery gniazda USB zamontowane z tyłu obudowy i dwa z przodu co pozwala na szybkie podłączanie urządzeń. Dodatkowo z przodu wyprowadzono gniazdo eSATA, które umożliwia podłączenie szybkich dysków zewnętrznych. Testowana przez nas wersja wyposażona jest w bezprzewodową kartę sieciową i zwykłą kartę sieciową o prędkości 10/100/1000. Nettop Acera wyposażony jest w 2 GB pamięci DDR2 z czego część zarezerwowana jest dla karty graficznej. Do dyspozycji mamy 2,5 calowy dysk Hitachi HTS543216L9A o pojemności 160 GB. Sam komputer pozbawiony jest napędu optycznego. Za chłodzenie odpowiada niewielki wentylator, który przy maksymalnych obrotowych jest dosyć głośny, co niestety jest i wadą komputerków zbudowanych na platformie Atom Intela. Do komputera dodawany jest też zewnętrzny zasilacz o mocy 65 W.

Dodatki

Acer AspireRevo oferowany będzie z wielofunkcyjnym kontrolerem gier, wyposażonym w 3-kierunkowe czujniki ruchu. Kontroler może być używany jako urządzenie wskazujące (bezprzewodowa mysz) lub pilot do sterowania funkcjami multimedialnymi, a ponadto umożliwia obsługiwanie 3 podstawowych typów gier: symulatorów lotniczych/wyścigów samochodowych, sportowych (tenis/baseball), FPS (broń z wbudowanym spustem). Urządzenie to śledzi i rozpoznaje ruchy użytkownika, co umożliwia sterowanie postacią, czy tez wirtualnym samochodem.

Multimedia

Silną stroną komputera NVIDII jest pełne wparcie dekodowania filmów HD. Dotyczy to zarówno filmów z płyt Blu-ray jak i plików multimedialnych kodowanych w H.264 czy MPEG2. Oznacza to, że układ graficzny sprzętowo zdekoduje popularne wśród internatów filmy HD, zarówno te zapisane w trybie 720p jak i 1080p. Podczas odtwarzania filmów HD obciążenie procesor oscyluje maksymalnie w okolicach 50%. Niestety pomimo obsługi HDMI w wersji 1.3a, po podłączeniu urządzenia do nowoczesnego amplitunera wyposażonego w komplet dekoderów HD audio (DTS-HD MA i HR oraz Dolby TrueHD) nie posłuchamy audio we wspomnianych formatach. Choć PowerDVD w najnowszej wersji (starszej 8 również) dekoduje nowe formaty, to maksimum co uzyskaliśmy podczas testów na wyjściu HDMI to ścieżka Dolby TrueHD 2.0 przetworzona przez PowerDVD do formatu PCM. W przypadku wyboru przesyłania czystego strumienia audio do amplitunera możemy słuchać dźwięku wyłącznie w standardowych formatach Dolby Digital i DTS.

Vista i gry

Producent twierdzi, że wydajność tego komputera jest wystarczająca aby pograć w takie tytuły jak Spore, czy też Call Of Duty 4. Na początek postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer radzi sobie z takimi tytułami jak Crysis, S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky czy też FarCry 2 w rozdzielczości 1024x786 pikseli przy średniej liczbie detali. Niestety oferowana wydajność jest zbyt niska, bo gry te działają z prędkością 4-16 kl./s a to nie zapewnia nawet minimum komfortu. Z prostszymi grami o słabszych wymaganiach jak np. Spore lub starszymi tytułami spisuje się całkiem dobrze. O dziwo całkiem dobrze radzi sobie również z Vistą, która co prawda nie działa na pełnych obrotach, ale z aktywnym Aero całkiem wygodnie pracować na niej się da i to bez zbędnych zadyszek.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier