Acer Aspire S3

Acer Aspire S3 to drugi ultrabook z tej serii, jaki mieliśmy okazję testować. Tym razem to dużo tańsza konfiguracja, która wykorzystuje standardowy dysk HDD i ma nieco wolniejszy procesor. Sprawdzamy jak zastosowanie dysku HDD wpłynęło na wydajność ultrabooka i czy jest udaną alternatywą dla droższej konfiguracji.

Obudowa

Acer Aspire S3 oferuje cienką za 17 mm obudowę, wykonaną z aluminium. Ultrabook jest starannie wykonany, pozbawiona jakichkolwiek klapek obudowa jest sztywna i praktyczna. Na obudowie nie zostają odciski palców, drobne ryski są również niewidoczne. Klapa chroniąca ekran nie jest tak mocna jak w ultrabooku Asusa Zenbook UX21E, bo jej mocniejsze dociśnięcie powoduje wypaczenie ekranu.

Acer Aspire S3, pomimo że jest tańszy o prawie 2000 zł od poprzedniego modelu Acer Aspire S3 to oferuje identyczną obudowę, którą oceniliśmy na 8/10 pkt.

Wyposażenie

W przypadku opisywanego egzemplarza zrezygnowano z niego na rzecz dużo tańszego i pojemniejszego dysku HDD (320 GB). To głównie dzięki takiemu zabiegowi uzyskano znacznie niższą cenę. Ciekawostką jest fakt że ultrabook ma też drugi dysk SSD, tyle że o pojemności 20 GB. To wymóg Intela, który w specyfikacji ultrabooków wymienia dysk SSD. Nie jest w jakikolwiek sposób wykorzystywany, potencjał jednak ma, bo można pokusić o instancji na nim Linuksa lub mocno dochodzonej wersji Windows 7, która dzięki temu będzie się dużo szybciej uruchamiała.

Kingmax przedstawia dyski SSD z SATA III

Test ultrabooka Toshiba Portege Z830

Wydajność

Za wydajność testowanego ultrabooka Acer Aspire S3 odpowiedzialny jest energooszczędny procesor Intel Core i5 2467M drugiej generacji, który wyposażony jest w dwa rdzenie o prędkości 1,6-2,3 GHz. Dzięki technologii HyperThreading procesor potrafi wykonywać do czterech wątków w jednym cyklu zegara. Procesor wyposażony jest w zintegrowany układ graficzny Intela GMA, HD 3000, który okazuje się mało wydajny w przetwarzaniu grafiki 3D.

Acer Aspire S3 pomimo tego, że wyposażony jest w miarę szybki procesor, 4 GB pamięci RAM to i tak działa wyraźnie wolniej od innych ultrabooków. Wszystko przez to że wykorzystuje dużo wolniejszy dysk HDD, który w odczycie osiąga maksymalną prędkość 95 MB/s, podczas gdy najszybsze dyski SSD są nawet 3-krotnie szybsze (Acer Aspire S3 z 240 GB dyskiem SSD - 386 MB/s).

Acer Aspire S3 - wyniki testów

Acer Aspire S3

Acer Aspire S3

Acer Aspire S3

Acer Aspire S3

Acer Aspire S3

Acer Aspire S3

Acer Aspire S3

Acer Aspire S3

Acer Aspire S3

Acer Aspire S3

Czas pracy na baterii

Acer Aspire S3 wyposażony jest w zintegrowany akumulator, który nie możemy łatwo wymienić na pojemniejszy. To cienka bateria o pojemności 3250 mAh, czyli identyczna jak w modelu Acer Aspire S3-951-2634G24iss. Ultrabook z uruchomionym systemem bez dodatkowego obciążenia pobiera około 10 W energii. Obciążony programem 3DMark06 o 25 W więcej. W teście MobileMark 2007 Reader akumulator wystarczał na ponad 7 godzin pracy ultrabooka.

Wnioski

Zastosowanie wolniejszego dysku HDD negatywnie odbiło się na wydajności ultrabooka, jednak do pracy z aplikacjami i internetowymi czy biurowymi jest ona w zupełności wystarczająca. Cena według nas jest bardzo atrakcyjna, szkoda tylko, że producent nie zamontował w tym ultrabooku szybkiego interfejsu USB 3.0.

Zobacz inne testy ultrabooków


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: