Acer CB270HUbmidpr

Monitor ma niską cenę, co jest jego dużą zaletą, jednak jakość obrazu pozostawia tutaj już trochę do życzenia.

Według nas sprawdzi się na biurku osoby projektującej materiały na potrzeby WWW, a nie do druku. Maksymalna wartość współczynnika deltaE wynosi 9,24, a trzeba pamiętać, że po przekroczeniu 7 pkt. różnica w kolorach na monitorze a w druku zaczyna być już łatwo zauważalna.

Na korzyść monitora przemawia mała waga i ergonomiczna konstrukcja. Funkcje takie jak regulacja wysokości czy pivot dawniej nie były dostępne w tak tanich, jak na ten segment, monitorach. Do tego znalazły się również Picture-in-Picture oraz Picture-by-Picture. Osoby zwracające uwagę na wygląd obudowy mogą też docenić jej błyszczącą powłokę – prezentuje się atrakcyjnie, jednak po pewnym czasie widoczne są odciski palców. Szybciej też się brudzi. W monitorze Acer doceniliśmy ponadto menu OSD w j. polskim. Zabrakło natomiast huba USB.

Acer CB270HUbmidpr - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

Acer CB270HUbmidpr - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

Acer CB270HUbmidpr - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: