Acer CB270HUbmidpr
-
- 30.07.2015, godz. 15:35
Monitor ma niską cenę, co jest jego dużą zaletą, jednak jakość obrazu pozostawia tutaj już trochę do życzenia.
Według nas sprawdzi się na biurku osoby projektującej materiały na potrzeby WWW, a nie do druku. Maksymalna wartość współczynnika deltaE wynosi 9,24, a trzeba pamiętać, że po przekroczeniu 7 pkt. różnica w kolorach na monitorze a w druku zaczyna być już łatwo zauważalna.
Na korzyść monitora przemawia mała waga i ergonomiczna konstrukcja. Funkcje takie jak regulacja wysokości czy pivot dawniej nie były dostępne w tak tanich, jak na ten segment, monitorach. Do tego znalazły się również Picture-in-Picture oraz Picture-by-Picture. Osoby zwracające uwagę na wygląd obudowy mogą też docenić jej błyszczącą powłokę – prezentuje się atrakcyjnie, jednak po pewnym czasie widoczne są odciski palców. Szybciej też się brudzi. W monitorze Acer doceniliśmy ponadto menu OSD w j. polskim. Zabrakło natomiast huba USB.
Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.
W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

Acer CB270HUbmidpr - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.
W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

Acer CB270HUbmidpr - równomierność podświetlenia
Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.