Acer D241H

Dwudziestoczterocalowy monitor Acer oznaczony jako D241H to bardzo oryginalna konstrukcja. To, co odróżnią tę konstrukcję Acera od większości innych, to wbudowany odtwarzacz multimedialny. Pozwala na odtwarzanie zdjęć i filmów, prezentuje prognozę pogody oraz umożliwia odczytanie wiadomości e-mail. Monitor łączy się z siecią z za pomocą interfejsów LAN i WLAN. Urządzenie zostało wyposażone także w hub USB, czytnik kart pamięci oraz pilota zdalnego sterowania. Konstruktorzy zastosowali panel o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Matryca pokryta jest błyszczącą powłoką, co dla niektórych może być sporą wadą. Monitor można podłączyć do komputera analogowo (łącze D-Sub) lub cyfrowo poprzez HDMI.

Dwudziestoczterocalowy monitor Acer oznaczony jako D241H to bardzo oryginalna konstrukcja. To, co odróżnią tę konstrukcję Acera od większości innych, to wbudowany odtwarzacz multimedialny. Pozwala na odtwarzanie zdjęć i filmów, prezentuje prognozę pogody oraz umożliwia odczytanie wiadomości e-mail. Monitor łączy się z siecią z za pomocą interfejsów LAN i WLAN. Urządzenie zostało wyposażone także w hub USB, czytnik kart pamięci oraz pilota zdalnego sterowania.

Konstruktorzy zastosowali panel o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Matryca pokryta jest błyszczącą powłoką, co dla niektórych może być sporą wadą. Monitor można podłączyć do komputera analogowo (łącze D-Sub) lub cyfrowo poprzez HDMI.

Multimedia

Wbudowany do wnętrza monitora odtwarzacz multimedialny niestety nie dorównuje urządzeniom wyspecjalizowanym do odtwarzania nagrań wideo czy zdjęć. Poprzez łącze sieciowe monitor może łączyć się tylko z wybranymi serwisami (np. Picasa i Flicr). Nie może natomiast odtwarzać plików multimedialnych dostępnych w lokalnych zasobach sieciowych (na przykład serwerów NAS), bo nie wspiera technologii DLNA. Posiada za to wbudowany czytnik kart pamięci i z nich może odtwarzać większość formatów multimedialnych.

Monitor umożliwia także odczytywanie poczty. Tu jednak też są ograniczenia – użytkownik może sprawdzać pocztę, pod warunkiem, że ma konto w serwisach Google lub Yagoo.

Testy

Przed kalibracją monitor całkiem nieźle (płynnie) odwzorowuje przejścia tonalne. Aż na 80% długości monochromatycznego gradientu (0-255) nie występują odchylenia od temperatury barwowej (przed kalibracją wynosi ona 5780 kelwinów). Na najciemniejszym odcinku (0-10%) obraz jest dużo zimniejszy, z kolei na odcinku 10-20% już trochę za ciepły (choć odchylenie od średniej jest znacznie mniejsze). Po kalibracji i zmniejszeniu jasności z 234 kandeli na około 150 przejścia tonalne nieznacznie pogorszyły się (jest to typowe następstwo programowej kalibracji) – progi pomiędzy różnymi odcieniami szarości stały się wyraźniejsze. Lepiej za to można po kalibracji ocenić odchylenie od temperatury barwowej – wyraźne odchylenie (ochłodzenie) występuje tylko na odcinku najciemniejszym (od 0 do około 12%). Po kalibracji poprawiło się także odwzorowanie barw – odchylenie od ideału spadło z 15 jednostek (delta E) do zaledwie czterech. Jak na monitor z matrycą TN to bardzo dobry rezultat. Dobrze oceniamy czas reakcji - producent podaje, że wynosi on zaledwie 2 ms (szary do szarego). Nie zachwyciła nas za to równomierność podświetlenia (88%).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: