Acer DX241H

Zalety:

  • Sieć kablowa i Wi-Fi
  • Wbudowana przeglądarka
  • Obsługa klawiatury

Wady:

  • Przeciętna jakość obrazu
  • Spora cena

Acer DX241H jest wyposażony w 24-calowy panoramiczny ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Matryca TN jest podświetlana matrycowo lampami jarzeniowymi z zimna katodą. Monitor ma interfejs sieciowy przewodowy i Wi-Fi, dysponuje przeglądarką i może wyświetlać strony WWW bez pomocy komputera.

Budowa

Acer DX241H nie jest zwykłym monitorem. Producent wyposażył go w zintegrowaną przeglądarkę stron WWW i oczywiście w możliwość podłączenia do sieci. Zarówno za pomocą przewodu, przez gniazdko RJ-45 jak i drogą radiową, czemu służy wbudowany interfejs Wi-Fi. Utrządzenie ma wiele gniazd USB, do których można podłączyć myszkę i klawiaturę, za ich pomocą skonfigurować sieć i uruchomić jeden z predefiniowanych portali albo prawdziwą przeglądarkę przypominającą Chrome - to wszystko bez potrzeby uruchamiania komputera.

Poza tym dodatkowym wyposażeniem Acer DX241H jest także monitorem wyposażonym w 24-calowy panoramiczny ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Monitor jest gruby nie tylko z powodu większej porcji elektroniki umieszczonej za ekranem, ale także na skutek zastosowania matrycowego podświetlenia lampami jarzeniowymi z zimna katodą. Matryca została zbudowana według technologii TN, dysponuje dużą jasnością (300 cd/m2) krótkim czasem reakcji (2ms) i typowymi dla tego rodzaju ekranu kiepskimi kątami widzenia (170/160 stopni).

Możliwości

Poza internetem i stronami WWW Acer DX241H jest w stanie samodzielnie wyświetlić inne multimedia znalezione przez siebie na dołączonych pamięciach przez porty USB i czytnik kart SD. Urządzenie ma także komplet gniazdek monitorowych (VGA, DVI i HDMI). Automatycznie nie wybiera żródła sygnału, należy je wskazać z menu ekranowego. Ramię podstawy nie jest wyrafinowane, wyświetlacz można tylko pochylać. Wyświetlacz na możliwość regulacji pochylenia. W opakowaniu kupujący znajdzie spory zestaw kabli i polskie instrukcje.

Wydajność

Acer DX241H jest słabo skalibrowany fabrycznie, współczynnik dE, który wskazuje na odbarwienie szarości, udało się poprawić aż z 20,8 do przyzwoitych 4,8. Przy niewielkim osłabieniu kontrastu z 750 do 700:1. Niezbyt korzystna dla jakości obrazu jest jasność ustawiona na wartość bliską maksymalnej. 250cd/m2 dobrze wygląda w sklepie, dla normalnego użytkowania wystarczy 150. Kąty widzenia typowe dla matrycy TN, w poziomie niezłe, w pionie dużo słabsze. Podświetlenie ekranu nie jest równomierne, 86% z dużo jaśniejszym środkiem nie zasługuje na pochwałę. Menu ekranowe jest łatwe w obsłudze. Urządzenie nie jest oszczędne. Pobiera aż 45 W przy maksymalnych nastawach i aż 1,6 W w czasie spoczynku.

Wyniki testów

Wnioski

Inteligentne monitory takie jak Acer DX241H mogą zastąpić prawdziwe komputery jako wyposażenie stacji roboczej jeśli tylko potrzeby ograniczą się do używania przeglądarki i wypełnainia formularzy. W domu mogą służyć do przeglądania Internetu. W takiej roli są bezkonkurencyjne, ale jak monitor będzie konkurować z Flatronem E2290V z LG, BenQ BL2400PT i EIZO FlexScan EV2315W.