Acer DX241H

Acer DX241H jest wyposażony w 24-calowy panoramiczny ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Matryca TN jest podświetlana matrycowo lampami jarzeniowymi z zimna katodą. Monitor ma interfejs sieciowy przewodowy i Wi-Fi, dysponuje przeglądarką i może wyświetlać strony WWW bez pomocy komputera.

Budowa

Acer DX241H nie jest zwykłym monitorem. Producent wyposażył go w zintegrowaną przeglądarkę stron WWW i oczywiście w możliwość podłączenia do sieci. Zarówno za pomocą przewodu, przez gniazdko RJ-45 jak i drogą radiową, czemu służy wbudowany interfejs Wi-Fi. Utrządzenie ma wiele gniazd USB, do których można podłączyć myszkę i klawiaturę, za ich pomocą skonfigurować sieć i uruchomić jeden z predefiniowanych portali albo prawdziwą przeglądarkę przypominającą Chrome - to wszystko bez potrzeby uruchamiania komputera.

Poza tym dodatkowym wyposażeniem Acer DX241H jest także monitorem wyposażonym w 24-calowy panoramiczny ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Monitor jest gruby nie tylko z powodu większej porcji elektroniki umieszczonej za ekranem, ale także na skutek zastosowania matrycowego podświetlenia lampami jarzeniowymi z zimna katodą. Matryca została zbudowana według technologii TN, dysponuje dużą jasnością (300 cd/m2) krótkim czasem reakcji (2ms) i typowymi dla tego rodzaju ekranu kiepskimi kątami widzenia (170/160 stopni).

Zobacz również:

  • To już oficjalne: koniec przeglądarki Opera!

Możliwości

Poza internetem i stronami WWW Acer DX241H jest w stanie samodzielnie wyświetlić inne multimedia znalezione przez siebie na dołączonych pamięciach przez porty USB i czytnik kart SD. Urządzenie ma także komplet gniazdek monitorowych (VGA, DVI i HDMI). Automatycznie nie wybiera żródła sygnału, należy je wskazać z menu ekranowego. Ramię podstawy nie jest wyrafinowane, wyświetlacz można tylko pochylać. Wyświetlacz na możliwość regulacji pochylenia. W opakowaniu kupujący znajdzie spory zestaw kabli i polskie instrukcje.

Wydajność

Acer DX241H jest słabo skalibrowany fabrycznie, współczynnik dE, który wskazuje na odbarwienie szarości, udało się poprawić aż z 20,8 do przyzwoitych 4,8. Przy niewielkim osłabieniu kontrastu z 750 do 700:1. Niezbyt korzystna dla jakości obrazu jest jasność ustawiona na wartość bliską maksymalnej. 250cd/m2 dobrze wygląda w sklepie, dla normalnego użytkowania wystarczy 150. Kąty widzenia typowe dla matrycy TN, w poziomie niezłe, w pionie dużo słabsze. Podświetlenie ekranu nie jest równomierne, 86% z dużo jaśniejszym środkiem nie zasługuje na pochwałę. Menu ekranowe jest łatwe w obsłudze. Urządzenie nie jest oszczędne. Pobiera aż 45 W przy maksymalnych nastawach i aż 1,6 W w czasie spoczynku.

Wyniki testów

Acer DX241H
Acer DX241H
Acer DX241H

Wnioski

Inteligentne monitory takie jak Acer DX241H mogą zastąpić prawdziwe komputery jako wyposażenie stacji roboczej jeśli tylko potrzeby ograniczą się do używania przeglądarki i wypełnainia formularzy. W domu mogą służyć do przeglądania Internetu. W takiej roli są bezkonkurencyjne, ale jak monitor będzie konkurować z Flatronem E2290V z LG, BenQ BL2400PT i EIZO FlexScan EV2315W.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: