Acer Iconia Tab A501-10S16

Zalety:

  • Wysoka wydajność
  • Nowy system
  • Pełnowymiarowe gniazdo USB
  • Czytnik kart pamięci

Wady:

  • Przeciętny wygląd

Acer Iconia Tab A501 nie zachwyca wyglądem, to prosty tablet, ale o dużych możliwościach. Ma duży ekran, wydajne podzespoły i najnowszy system Android 3.1. Pod względem wyposażenie wyprzedza konkurencyjne produkty Samsunga czy Appla a jest w podobnej cenie.

Budowa

Acer Iconia Tab A501 waży 738 gramów a to sporo nawet jak na tablet z 10 calowym ekranem. Trzyma się go jednak dość wygodnie, tyle że obiema dłońmi. Obudowa nie robi takiego wrażenia jak konstrukcja iPada2, jest dużo grubsza i bardziej "kanciasta". Jest za to sztywna i dobrze wykonana.

Po prawej stronie obudowy umieszczono gniazdo do zasilacza zewnętrznego (jest w zestawie z tabletem), microUSB do łączenia z komputerem, oraz pełnowymiarowy gniazdo USB. Szczególnie istotne jest to ostatnie, bo dzięki niemu i nowemu systemowi Google Android 3.1, możemy do tabletu podłączać np. klawiaturę, mysz czy inne kontrolery lub np., pamięci USB (wbudowany host USB). Z lewej strony znajdziemy przyciski do uruchamiania tabletu, gniazdo słuchawkowe i małe gniazdo HDMI, które przyda się gdy będziemy chcieli podłączyć tablet do telewizora.

Acer Iconia Tab A501 wyposażony jest dodatkowo w czytnik kart pamięci micro SD/SDHC, za pomocą którego możemy rozszerzyć wbudowaną pamięci (126 GB) o kolejne 32 GB i slot na kartę SIM (wbudowany modem 3G pozwoli nam łączyć się z Internetem za pomocą sieci komórkowej).

Wyposażenie i wydajność

Acer Iconia Tab A501 wykorzystuje platformę NVIDII Tegra 2 z dwurdzeniowym procesorem Cortex A9 o taktowaniu 1 GHz. Podczas pracy z tabletem "czuć" że nie ma ona najmniejszych problemów z wydajnością, jeżeli chodzi o podstawowe operacje jak np. szybkość obracania obrazu, czy skalowania witryn jak i np. z odtwarzaniem filmów HD. Dzięki wbudowanemu ośmiordzeniowemu układowi graficznemu GeForce, na tablecie możemy grać nawet w tej najbardziej wymagające gry wykorzystujące OpenGL ES 2.0. Na tablecie w aplikacjach znajdziemy też skrót do serwisu NVIDII Tegra Zone, gdzie znajdziemy gry optymalizowane pod kątem tej platformy.

Przeczytaj test tabletu z klawiaturą - Acer Iconia Tab W501

Nowy system

Acer Iconia Tab A501 wykorzystuje system Google Android 3.1, który możemy w prosty sposób zaktualizować do wersji 3.2. W porównaniu do Androida 2.X nowa wersja Androida wnosi sporo zmian i to na lepsze. Szczególnie dla tabletów, bo wreszcie doczekaliśmy się lepszej obsługi większych ekranów i całej masy usprawnień, istotnie zwiększających efektywność pracy z tabletem jak chociażby systemowa przeglądarka internetowa pracująca z kartami podobnie jak jej "duży" odpowiednik Chrome, czy Firefox. Nowy system wprowadza też sporo usprawnień na poziomie "sprzętowym" bo obsługuje Host USB, czyli pozwala na podłączenie do tabletu dodatkowych urządzeń USB. Oczywiście przy założeniu że producent tabletu wyposaży go w odpowiednie gniazdo, co nie zawsze jest normą jak np. w przypadku Samsunga Galaxy Tab 10.1.

W praktyce

Acer Iconia Tab A501 dzięki dużemu ekranowi o przekątnej 10,1 cali i rozdzielczości 1280x800 pikseli, idealnie nadaje się do przeglądania serwisów, zdjęć czy odtwarzania multimediów. Pomagają w tym dobre kąty widzenia i pojemnościowy system pozycjonowania dotyku z obsługą multitouch, który spisuje się bez zarzutu.

Acer Iconia Tab A501 dodatkowo wyposażony jest przez producenta w cała masę dodatkowych programów i widgetów, które naprawdę się przydają. Acer Sync pozwala na synchronizowanie danych z komputerem PC, mam też czytniki ebooków: Kobo, LumiRead, ZinoReader czy SocialJogger do łączenia się z przyjaciółmi z takich serwisów jak Twitter czy Facebook.

Nie mamy też żadnych zastrzeżeń do wirtualnej klawiatury, która jest odpowiednio duża, dodatkowo możemy skorzystać z opcji rozpoznawania mowy, która działa czasami wręcz zaskakująco dobrze radząc sobie z rozpoznawaniem nie tylko pojedynczych wyrazów ale też całych zdań. Warto nad nią trochę "popracować" bo efekty mogą być zdumiewające.

http://

Wnioski

Acer Iconia Tab A501 pod wieloma względami jest lepszy od popularnego iPada 2 czy Samsunga Galaxy Tab 10.1 bo ma większe możliwości (chociażby czytnik kart pamięci, pełnowymiarowe gniazdo USB) a cenę bardzo zbliżoną. Tyle że nie robi takiego wrażenia, a na to dużo ludzi zwraca uwagę kupując tablet, bo to przecież gadżet do zabawy a nie narzędzie pracy.

http://