Acer Iconia Tab W500P-C52G03iss

Acer Iconia Tab W500P to nietypowy tablet, bo zamiast Androida wykorzystuje Windows 7 i do tego sprzedawany jest ze specjalna stacją dokującą. To w rzeczywistości netbook z dotykowym ekranem i odczepianą klawiaturą. Sprawdzamy wady i zalety takiego rozwiązania.

Acer Iconia Tab W500P składa się z dwóch oddzielnych elementów: tabletu z dotykowym ekranem i dodatkowej klawiatury pełniącej rolę stacji dokującej. Tablet może działać samodzielnie, wówczas piszemy z wykorzystanie wirtualnej klawiatury. Całość możemy również złożyć i wtedy rozmiarami jak i wielkością Acer Iconia Tab W500P odpowiada 10 calowym netbookom.

Obudowa tabletu

Acer Iconia Tab W500P bez dodatkowej klawiatury wielkością przypomina tablety Motorola Xoom czy Toshiba AT100-100. Obudowa tabletu nie jest zbyt sztywna, przy mocniejszym dociśnięciu słychać jak coś w niej trzeszczy. Tuż pod klawiaturą umieszczono duży przycisk z logo Windows, który służy do wywoływania głównego menu. Z Boku obudowy umieszczono jeszcze przycisk do uruchamiania tabletu i dwa do regulacji głośności.

Zobacz również:

  • Najlepsze drukarki laserowe do domu i małego biura 2023. Przegląd najciekawszych modeli

Acer Iconia Tab W500P posiada również pełnowymiarowe dwa gniazda USB 2.0 (jedno służy do podłączania klawiatury) i HDMI. Tuż obok gniazda HDMI umieszczono czytnik kart pamięci MMC/SD.

Test tabletu Asus Eee Pad Slider SL101

Dodatkowa klawiatura

W zestawie z tabletem Acer Iconia Tab W500P otrzymamy też stację dokującą. Wyposażona jest ona w wygodną klawiaturę typu chiclet (26,5x10 cm - dł./szer.), dwa gniazda USB 2.0 i gniazdo LAN. Tuż nad klawiaturą znajduje się gniazdo, do którego wkładamy tablet. Całość jest bardzo prosta w montażu.

Ekran

Acer Iconia Tab W500P wyposażony jest w 10 calowy ekran, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1280x800 pikseli. Jest on w zupełności wystarczający do tego abyśmy mogli wygodnie oglądać strony internetowe czy odbierać pocztę. Ma całkiem przyzwoite kąty widzenia i jest równomierne podświetlony (85 %). To dotykowa matryca, która korzysta z pojemnościowego systemu pozycjonowania dotyku. Potrafi rejestrować do trzech punktów jednocześnie, co umożliwia wykonywania zaawansowanych gestów. Niestety, zainstalowany system Windows 7 nie potrafi tego wykorzystać oferując tylko standardowy zestaw gestów.

Wydajność

Sercem tabletu jest procesor AMD C-50. To dwurdzeniowa jednostka APU, która zintegrowana jest z układem graficznym Radeon HD 6250. Wspiera go 2 GB pamięci RAM. System zainstalowany jest na szybkiej pamięci Flash o pojemności 32 GB. Konfiguracja tego tabletu jest wydajniejsza, niż netbooków zbudowanych na podzespołach Intela a to za sprawą wydajniejszego układu graficznego. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy podłączyli Acera Iconia Tab W500P do telewizora i za jego pomocą oglądali filmy HD. Do tabletu możemy też podłączyć dysk zewnętrzny USB. No i najważniejsze możemy korzystać z aplikacji, które na co dzień mamy na swoim domowym komputerze.

Test tabletu Apple iPad 2

Niestety w porównaniu do tabletów opartych na platformie NVIDII Tegra 2 z Androidem, Acer Iconia Tab W500P okazuje się wolniejszy w codziennych zastosowaniach. Przeglądanie stron, powiększanie zdjęć nie jest tak płynne jak na tabletach opartych na platformie Tegra 2. Windows 7 jest po prostu za ciężki jak na potrzeby tabletów. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy alternatywnie zainstalowali na nim Linuxa albo wersję testową Windows 8, bo dopiero wtedy tablet zaczyna "dziarsko" działać.

Wnioski

Acer Iconia Tab W500P na baterii potrafi działać kilka godzin. Podczas testu odtwarzania w pętli filmu z YouTube pracował nico ponad pięć godzin. To wynik podobny do tego, jaki uzyskaliśmy na tabletach zbudowanych na platformie NVIDI Tegra 2 wykorzystujących Androida 3. Niestety, Acer Iconia Tab W500P jest od nich wolniejszy a to przez wykorzystywanie nieoptymalizowanego pod kątem tabletów systemu.

Zobacz inne testy tabletów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: