Acer T230H

Acer zaprezentował swój pierwszy monitor z dotykową matrycą. Zastosowano panel o przekątnej 23 cale i rozdzielczości Full HD. Model T230H pozwala na podłączenie na dwa sposoby – poprzez analogowe złącze D-Sub oraz cyfrowe DVI oraz HDMI. Dotykowe sterowanie aplikacjami możliwe jest tylko wówczas, gdy na podłączonym do monitora komputerze zainstalowano system Windows 7. Jeśli dysponujesz pecetem z Vistą lub Windowsem XP dotykowe sterowanie nie będzie działać. Monitor całkiem nieźle przeszedł większość testów – dobrze odwzorowywał barwy i wyświetlał ostry obraz. Jednak prawdopodobnie ze względu na zastosowanie warstwy pozwalającej na dotykowe sterowanie, słabo wypadł w teście odwzorowania szarości – przy niektórych poziomach nasycenia barwy neutralne nie są czyste – zamiast szarości są nieco zielonkawe.

Acer zaprezentował swój pierwszy monitor z dotykową matrycą. Zastosowano panel o przekątnej 23 cale i rozdzielczości Full HD. Model T230H pozwala na podłączenie na dwa sposoby – poprzez analogowe złącze D-Sub oraz cyfrowe DVI oraz HDMI (z DHCP).

Dotykowy ekran

Nowość Acera jest jednym z najtańszych monitorów pozwalających na dotykowe sterowanie komputerem. Jednak występuje tu pewne ograniczenie – funkcja „touchscreen” działa tylko wówczas, gdy na podłączonym do monitora komputerze zainstalowano system Windows 7. Jeśli dysponujesz pecetem z Vistą lub XP dotykowe sterowanie nie będzie działać. Producent nie dostarcza aplikacji umożliwiającej obsługę tej funkcji pod starszymi systemami operacyjnymi.

Budowa

Monitor wyróżnia się pod względem wzornictwa. Wykonano go starannie z dobrej jakości materiałów. Użytkownik może zmieniać położenie panelu: odchylać w dół o 5 stopni, w górę o 15, obracać na boki o 45 stopni oraz podnosić i opuszczać o około 14 cm. Nad panelem konstruktorzy umieścili dwa malutkie głośniczki – nadają się jednak wyłącznie do odtwarzania dźwięków systemowych. Do słuchania muzyki czy ścieżki dźwiękowej filmów niestety są zbyt słabe (brak niskich tonów).

Testy

Monitor całkiem nieźle przeszedł większość testów – dobrze odwzorowuje barwy i wyświetla ostry obraz. Parametr określający odchylenie od wzorcowych barw „delta E” po kalibracji wynosi zaledwie 4 (im jest mniejszy tym lepiej). T230H uzyskuje także niezły kontrast – po zredukowaniu jasności do poziomu około 150 cd/m2834:1 po kalibracji i przy wyłączonej funkcji ACM (kontrast dynamiczny). Jednak nie we wszystkich próbach T230H uzyskał tak dobre wyniki. Prawdopodobnie ze względu na zastosowanie warstwy pozwalającej na dotykowe sterowanie, monitor słabo wypadł w teście odwzorowania szarości – przy niektórych poziomach nasycenia barwy neutralne nie są czyste – zamiast szarości są nieco zielonkawe. Pewne zastrzeżenia mamy też do kątów widzenia – nawet przy niewielkim odchyleniu panelu w górę lub w dół dość wyraźnie zmieniają się barwy – na przykład biel widziana „od dołu” staje się nieco fioletowa.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: