Acer TravelMate 5760G

Testujemy Acer TravelMate 5760G, czyli uniwersalnego laptopa do pracy i zabawy. Sprawdzimy czy jest odpowiednio szybki do tego żebyśmy mogli na nim uruchomić najnowsze gry, i jak długo działa na baterii.

Obudowa

Acer TravelMate 5760G nie zachwyca krzykliwą stylistyką, czy też futurystycznym kształtem. Nie jest to też laptop nijaki, bo niebieska klapa to świetny akcent wyróżniający tą konstrukcję. Kształt obudowy, jest bardzo prosty, niemal toporny. Laptop, jest dosyć duży (375x250x33 mm - szer./gł./gr.) i waży 2,46 kg. Według nas to konstrukcja raczej do pracy stacjonarnej niż na wyjazdy.

Obudowa nie zachwyca wyglądem, za to okazuje się bardzo praktyczna i trwała. Matowy plastyk, z którego ją wykonano jest dobrej jakości i nie brudzi się tak łatwo jak w przypadku laptopów z błyszczącą obudową. Klapa chroniąca ekran ma odpowiednią sztywność, a grube zawiasy dobrze trzymają matrycę. Obudowa nie skrzypi, nie ugina się gdy pracujemy na laptopie. To mocna i dobrze wykonana konstrukcja.

Zobacz również:

  • Pracować przy komputerze… na rowerze, w dodatku produkując prąd? Aż dziwne, że nikt wcześniej na to nie wpadł

Klawiatura i touchpad

Acer TravelMate 5760G wyposażony jest w dużą klawiaturę o wymiarach 35,5x10,5 cm (dł./szer.) z wydzieloną częścią numeryczną. Duże klawisze, są coraz rzadziej spotykane w laptopach, zauważyliśmy że są dosyć chybotliwe i czasami nierównomiernie zawieszone, ale nie wpływa to w jakiś istotny sposób na komfort pracy na laptopie.

Touchpad jest po prostu świetny. Duże wymiary tabliczki dotykowej (10x 6 cm - dł./szer.) sprawiają, że praca z nim to czysta przyjemność.

Ekran

Zastosowany w Acer TravelMate 5760G ekran o przekątnej 15,6 cali okazuje się nadzwyczaj dobry. Ma dosyć szerokie kąty widzenia w poziomie i nieco mniejsze w pionie, ale i tak pod tym względem ma lepsze parametry niż większość ekranów montowanych w laptopach. Dodatkowym atutem tego ekranu jest matowe wykończenie matrycy, o które coraz częściej pytają osoby planujące zakup laptopa.

Gniazda i interfejsy

Acer TravelMate 5760G ma przeciętne wyposażenie, jeżeli chodzi o liczbę zamontowanych gniazd. Do despocji mamy większość z obecnie wykorzystywanych interfejsów, czyli: HDMI, USB 2.0, VGA, LAN, Wi-Fi, Bluetooth. Nam najbardziej zabrakło szybkiego interfejsu USB 3.0, który pozwoliłby na podłączenie do laptopa wydajnych dysków USB 3.0, które są kilkukrotnie szybsze od modeli wykorzystujących USB 2.0.

Pamięć RAM, HDD i napęd optyczny

Acer TravelMate 5760G wyposażony jest w niewielki 320 GB twardy dysk, który pracuje z prędkością 5400 obr./min (Western Digital Scorpio Blue WD3200BPVT).

Napęd optyczny to standardowa nagrywarka DVD (LG GT34N - CD - 32x, DVD - 4x), zamontowany z prawej strony obudowy.

Acer TravelMate 5760G wyposażony jest w 4 GB pamięci DDR3, czyli tyle ile akurat potrzeba, bo dalsza rozbudowa do 8GB ma jedynie sens gdy będziemy korzystać z zaawansowanych aplikacji graficznych czy multimedialnych.

Wydajność

Acer TravelMate 5760G wykorzystuje dwurdzeniowy procesor Intela Core i5 2520M, który pracuje z prędkością 2,5- 3,2 GHz. Wyposażony jest on w kontroler pamięci DDR3 i układ graficzny Intela GMA HD 3000. To uniwersalna jednostka, która z uwagi na niskie zapotrzebowanie na prąd i wielordzeniowa konstrukcję, sprawdzi się w codziennych zastosowaniach, i bardziej wymagających jak np. oglądanie filmów FullHD, czy też do amatorskiej obróbki zdjęć i materiałów wideo (możliwość przetworzenia do czterech wątków w jednym cyklu zegara - technologia Hyper Threading).

Acer TravelMate 5760G

Acer TravelMate 5760G - PCMark Vantage

Acer TravelMate 5760G

Acer TravelMate 5760G

Acer TravelMate 5760G

Acer TravelMate 5760G - HD Tune

Acer TravelMate 5760G

Acer TravelMate 5760G - pobór prądu

Acer TravelMate 5760G

Acer TravelMate 5760G - 3DMark06

Acer TravelMate 5760G

Acer TravelMate 5760G - 3DMark11

Acer TravelMate 5760G z układem Nvidii GeForce GT 540M okazuje się idealnym laptopem do multimediów. Uruchomimy na nim nawet nowe gry, bo wydajność układu graficznego choć nie jest najwyższa to w zupełności wystarczająca z uwagi na niezbyt dużą rozdzielczość ekranu. Oczywiście lepszy byłby układ GeForce GTX 560M, ale on montowany jest w droższych laptopach (MSI GT780R)

Acer TravelMate 5760G

Acer TravelMate 5760G - Crysis

Acer TravelMate 5760G

Acer TravelMate 5760G - Skyrim

Acer TravelMate 5760G

Acer TravelMate 5760G - Battlefield 3

Wnioski

Acer TravelMate 5760G to uniwersalny laptop do pracy zabawy a nawet gier. Większość użytkowników powinna docenić tą wszechstronność a szczególnie matową matrycę, która sprawdza się gdy pracujemy w silnie oświetlonych pomieszczeniach czy na zewnątrz w słoneczny dzień. Można narzekać na nieco toporną stylistykę tego laptopa, ale to mocna i praktyczna konstrukcja, która powinna nam długo służyć. Jedyna istotna wada jaką zauważyliśmy to brak szybkiego interfejsu USB 3.0, który powinien być według nas na wyposażeniu każdego laptopa. Nie jest to jednak, aż tak kluczowe abyśmy nie polecali tego modelu, każdemu kto planuje zakup uniwersalnego laptopa zamiast stacjonarnego komputera. Z droższych modeli polecamy Acer Aspire 5755G, który ma USB 3.0.

Zobacz inne testy laptopów