Acer TravelMate TM8371-943G32n

Laptop wyposażony jest w matrycę 13,3 cali i pełnowymiarową klawiaturę. Producent chcąc jak najbardziej zmniejszyć rozmiary laptopa, zrezygnował z napędu optycznego. Komputer zbudowano na bazie energooszczędnej platformy Intela z procesorem Core 2 Duo SU9400 co zaowocowało długim czasem pracy na baterii. To świetny komputer dla osób często używających komputera w terenie.

Laptop oferuje odpowiednią wydajność do pracy z aplikacjami biurowymi (dwurdzeniowy procesor Cor 2 Duo SU9400 o taktowaniu 1,4 GHz), a przy tym jest wygodny w użyciu bo wyposażono go w pełnowymiarową klawiaturę. Pracuje na baterii prawie 8 godzin co sprawia że bardzo dobrze spisuje się na wyjazdach. Nie jest też przesadnie drogi, a jakością wykonania i stylistyką może konkurować z znacznie droższymi konstrukcjami biznesowymi. Niestety, pozbawiony jest napędu optycznego. Na wyposażeniu znajdziemy za to czytnik linii papilarnych (Acer Bio-Protection), który chroni system oraz dane przed dostępem osób niepowołanych. Wyposażono go też w system Acer DASP (Disk Anti-Shock Protection), który reaguje na wstrząsy laptopa, chroniąc dysk przed wstrząsami. Dodatkowym plusem jest touchpad obsługujący gesty co umożliwia wygodniejsze przewijanie, powiększanie oraz poruszanie się po stronach internetowych. Laptop wyposażony jest w komplet bezprzewodowych interfejsów: Wi-Fi („n”), Bluetooth 2.1, modem 3G.

Obudowa

Wyposażenie tego malucha jest niestety dosyć ubogie, bo brakuje w nim gniazda ExpressCard, HDMI, eSATA. Do dyspozycji mamy 3 gniazda USB, VGA i złącze stacji dokującej Acer EasyPort IV. Na laptopie pracuje się całkiem wygodnie, bo wyposażony jest w pełnowymiarową klawiaturę (29,5x11 cm dł./szer. - jedna z największych jakie możemy spotkać w laptopach z matrycą o przekątnej 13,3 cali). Obudowa w całości wykonana jest z matowego plastiku, jest dosyć kanciasta ale zgrabna – wysoka na ok 2,5 cm (323x228x25 mm – dł./szer./wys.). Laptop waży niewiele więcej od netbooka (Acer TravelMate TM8371-943G32n - 1,69 kg, netbook Samsung N510 z 11,6 calową matryca – 1,4 kg). Mała wysokość laptopa wpłynęłą na konstrukcję pokrywy chroniącej matrycę, która jest dosyć cienka (ok. 6 mm), a przez to niezbyt sztywna (dociśnięcie pokrywy powoduje wypaczenie matrycy).

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, VGA, otwory wentylacyjne, USB, wyjście i wejście audio

Przód – dioda

Prawa strona – czytnik kart pamięci, 2 x USB, LAN, Acer EasyPort IV, gniazdo zasilania

Tył – bateria

Matryca

Matryca o przekątnej 13,3 cali jest często wybierana do budowy niewielkich laptopów biznesowych. To dobry kompromis pomiędzy wielkością ekranu a komfortem pracy. Ekran pozbawiony jest powłoki błyszczącej i bardzo dobrze spisuje się w intensywnie oświetlonych pomieszczeniach. Matryca wyróżnia się równomiernym podświetleniem – 97% (diody LED), jasnością i szerokimi kątami widzenia.

Podzespoły

Procesor Intela z serii Core 2 Duo Su9400 o taktowaniu 1,4 GHz, wyposażony jest w dwa rdzenie i charakteryzuje się niskim poborem prądu (współczynnik TDP – 10 W). Centrino 2 z 3 GB pamięci i zintegrowaną kartą graficzną Intela GMA 4500MHD daje sobie radę z aplikacjami biurowymi, internetowymi oferując przy tym niski pobór prądu. Do gier kompletnie się nie nadaje bo procesor i karta graficzna są zbyt wolne. Plusem taj konfiguracji jest też cicha praca laptopa – 24 dB przy uruchomionym systemie - nie będzie nam przeszkadzał w pracy, nawet w nocy.

Czas pracy na baterii

To kolejny mocny element tej konfiguracji bo laptop intensywnie wykorzystywany potrafi pracować ponad 7 godzin (452 minut w teście MobileMark – Productivity). Odpowiednio skonfigurowany (ściemniona matryca, włączony tryb oszczędzania energii) powinien pracować nawet powyżej 8 godzin, a to już bardzo dobry wynik. Jeżeli dodamy do tego małe wymiary, niską wagę i przystępną cenę to TravelMate TM8371-943G32n prezentuje się bardzo atrakcyjnie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: