Acer TravelMate TM8471-732G25Mn

TravelMate TM8471-732G25Mn to w rzeczywistości większa wersja laptopa Acer TravelMate TM8371-943G32n. Wyposażony jest w większą matrycę i ma wbudowany napęd optyczny. Pomimo większych wymiarów korzysta z wolniejszego procesora i dzięki temu nieco dłużej działa na baterii.

Laptop wyposażony jest w 14,1 calową matrycę, która oferuje natywną rozdzielczość 1366x768 pikseli. Zbudowany jest na platformie Intela Centrino 2 i korzysta z energooszczędnego procesora z serii Core 2 Duo o taktowaniu 1,3 GHz (SU7300, dwa rdzenie). To nieco wolniejsza jednostka od procesora SU9300 (1,4 GHz), który zastosowano w mniejszej wersji tego laptopa - Acer TravelMate TM8371-943G32n wyposażonego w matrycę 13,3 cali ale pozbawiono napędu optycznego. Pod względem wydajności obie jednostki są bardzo do siebie zbliżone i dedykowane do pracy z mniej wymagającymi aplikacjami. Doskonale wypełniają lukę pomiędzy energooszczędnymi procesorami Atom, jednordzeniowymi Solo, a wydajnymi jednostkami z serii Core 2 Duo.

Obudowa

Na laptopie pracuje się całkiem wygodnie, jest nieco większy od wersji z 13,3 calową matrycą jednak nie są to duże różnice (jest o ok. 1 cm dłuższy i szerszy). Najważniejsza cecha czyli grubość laptopa są niemal identyczne, dlatego laptop wydaje się dużo „lżejszy” od 15 calowych odpowiedników (gruby jest na 3 cm). Pracuje się na nim bardzo wygodnie bo ma pełnowymiarową klawiaturę (29,5x11 cm dł./szer.) i dobrej jakości touchpad, który obsługuje gesty. Obudowa w całości wykonana jest z matowego plastiku, jej najsłabszym elementem jest pokrywa, która nie jest na tyle sztywna aby skutecznie chronić matryce przed uszkodzeniami (dociśnięcie pokrywy powoduje wypaczenie panelu). TravelMate TM8471-732G25Mn waży niecałe 2 kg i to jest jego dużą zaletą. Jest cienki i zajmuje mniej miejsca niż standardowe 15 calowe konstrukcje, które przeważnie są o 0,5 kg cięższe.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – LAN, otwory wentylacyjne, Acer EasyPort IV, VGA, USB, wyjście i wejście audio

Przód – dioda, czytnik kart pamięci

Prawa strona – 2 x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania, Kensington Lock

Tył – bateria

Matryca

Matryca o przekątnej 14,1 cali jest niewiele większa od wersji 13,3 cali i tak na prawdę te dodatkowe 0,8 cala jest prawie niezauważalne. Pozbawiona jest powłoki błyszczącej i bardzo dobrze spisuje się w intensywnie oświetlonych pomieszczeniach. Równomierność podświetlenia matrycy wynosi 88%, współczynnik DeltaE - 11 pkt (im wyższy wynik tym większe odchylnie od wzorcowej próbki), niestety ma trochę gorsze kąty widzenia niż ekran zamontowany w 13,3 calowej wersji tego notebooka.

Podzespoły

Zastosowany procesor Intela z serii Core 2 Duo SU7300 o taktowaniu 1,3 GHz, wyposażony jest w dwa rdzenie i charakteryzuje się niskim poborem prądu (współczynnik TDP – 10 W). W połączeniu z 2 GB pamięci DDR3 1066, zintegrowaną kartą graficzną GMA 4500MHD daje sobie radę z aplikacjami biurowymi, internetowymi, bez problemów pracując w Viście. Do gier taka konfiguracja jednak się nie nadaje co potwierdza wynik 642 pkt w teście 3DMark06. W laptopie nie zamontowano gniazda HDMI, i ExpressCard, brakuje również szybkiego interfejsu eSATA. Do dyspozycji mamy za to komplet interfejsów bezprzewodowych: Wi-Fi („n”), Bluetooth 2.1, modem 3G.

Czas pracy na baterii

Laptop intensywnie wykorzystywany potrafi pracować nieco ponad 8 godzin, w teście mobile Mark – Reader uzyskał wynik 481 minut. To idealna konfiguracja na dłuższe wypady i bardzo dobra alternatywa dla nieco wydajniejszych ale znacznie krócej działających notebooków z 15 calową matrycą.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: