Acer V243HL

Model oznaczony jako V243HL jest jednym z najtańszych na rynku monitorów o przekątnej 24 cale, wykorzystujących podświetlenie diodowe. Został wyposażony w matrycę typu TN o czasie reakcji 5 ms, matowej powierzchni i rozdzielczości Full HD. Przystosowano go do łączenia się z pecetem lub innymi źródłami sygnału łączami D-Sub oraz DVI-D. Pod względem stylistyki V243HL nie wyróżnia się. Został zaprojektowany klasycznie – ramka jest dość wąska, kanciasta i matowa, a podstawka okrągła. Nie zastosowano mechanizmów pozwalających na obracanie czy podnoszenie panelu. Wyniki testów świadczą o przeciętnych możliwościach tego urządzenia.

Model oznaczony jako V243HL jest jednym z najtańszych na rynku monitorów o przekątnej 24 cale, wykorzystujących podświetlenie diodowe. Został wyposażony w matrycę typu TN o czasie reakcji 5 ms, matowej powierzchni i rozdzielczości Full HD. Przystosowano go do łączenia się z pecetem lub innymi źródłami sygnału łączami D-Sub oraz DVI-D.

Budowa

Pod względem stylistyki V243HL nie wyróżnia się. Został zaprojektowany klasycznie – ramka jest dość wąska, kanciasta i matowa, podstawka okrągła. Nie zastosowano mechanizmów pozwalających na obracanie czy podnoszenie panelu. Do obsługi menu producent przewidział 6 przycisków znajdujących się po prawej stronie dolnej krawędzi. Obsługuje się je dość wygodnie.

Jakość obrazu

Ze względu na rodzaj zastosowanej matrycy (TN) monitor nie nadaje się do zadań graficznych. Odwzorowanie przejść tonalnych niestety pozostawia wiele do życzenia – na czarno-białym przepływie (od 0 do 255) wyraźnie widać „progi” tonalne oddzielające poszczególne fragmenty gradientu. W teście wykonanym fotospektrometrem sprawdziliśmy jak zmieniała się temperatura barwowa przy różnych odcieniach szarości. Ku naszemu zaskoczeniu (testowaliśmy wszak monitor tani) „zmienność” bieli nie była duża, zarówno przed, jak i po kalibracji. Widać to na prezentowanych wykresach. Największy problem występował – jak zazwyczaj – w najciemniejszym miejscu. Na odcinku 0-10% obraz jest zbyt zimny.

Dobre oceny można wystawić za ostrość obrazu (warto jednak dodać, że słaba ostrość w monitorach LCD występuje niezwykle rzadko) i odwzorowanie barw po kalibracji. Słabe oceny należą się za równomierność podświetlenie (zaledwie 83%).

Monitor jest jednym z najbardziej energooszczędnych – gdy obniżymy jasność do optymalnego poziomu (150 kandeli na m2) monitor pobiera tylko 17,7W! Na pełnej mocy diod LED konsumpcja wzrasta do 21,3W.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: